Shejh Abdul Qayum

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shejh Muhammed Abdul Qayum (lindi më 1 mars 1960) është ligjërues britanezë i lindur në Bangladesh dhe imam në Xhaminë e Londrës Lindore.[1] Disa dijetarë dhe hoxhallarë e konsiderojnë si dijetari bengali më i talentuar në Evropë.[2] Ai i shërben kongregacionit (xhematit) më të madh bengali në Mbretërinë e Bashkuar. Më parë, ai ishte ligjërues në Universitetin Ndërkombëtar Islamike në Malajzi. Ai është poashtu prezantues në Peace TV Bangla and Channel 9.[3]

Ai është anëtar i Këshillit Evropian për Fetva dhe Hulumtime dhe Këshillit Kombëtar të hoxhallarëve dhe rabinëve, cili është një emër i regjistruar operativ i Fondacionit Ndërfetar Joseph.[4][5]

Abdul Qayum është duke studiuar hadithe dhe shkencat e tjera islame së bashku me Mohammed Akram Nadwi[6] dhe po ndjek një doktoraturë në SOAS, Universiteti i Londrës.[7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Religious Figure 2014". British Bangladeshi Power Inspiration. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2016. Marrë më 7 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Muhammed Mojlum Khan (2013). The Muslim Heritage of Bengal. Kube Publishing Ltd. fq. 384. ISBN 978-1847740526. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Welcome to Peace TV Bangla". peacetvbangla.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Samuel Westrop. "UK: The Interfaith Industry". Gatestone Institute. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Joseph Interfaith Foundation". Stand for Peace. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2020. Marrë më 7 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Angel Wing: Events". angelwingmedia.net. Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2015. Marrë më 7 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Religious and Community Figures". bbpower-inspiration.com. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2014. Marrë më 7 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)