Jump to content

Sheqeri pluhur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Në afërsi të sheqerit pluhur të pasituar
Sheqer pluhur mbi cannoli

Sheqeri pluhur, i quajtur edhe sheqeri i ëmbëlsirave, ose sheqer pluhur, është një sheqer i bluar imët i prodhuar nga bluarja e sheqerit të grimcuar në një gjendje pluhuri. Zakonisht përmban ndërmjet 2% dhe 5% të një agjenti anti-ngurtësues – si niseshte misri, niseshte patateje ose fosfat trikalciumi [1] [2] – për të thithur lagështinë, për të parandaluar grumbullimin dhe për të përmirësuar rrjedhjen. Edhe pse më shpesh prodhohet në një fabrikë, një përfaqësues i sheqerit pluhur mund të përftohet duke përpunuar sheqerin e zakonshëm të grimcuar në një mulli kafeje, ose duke e shtypur me dorë në një llaç dhe shtypës.

Sheqeri pluhur përdoret në prodhimin industrial të ushqimit kur kërkohet një sheqer që tretet shpejt. Kuzhinierët e shtëpisë e përdorin atë kryesisht për të bërë krem ose krem dhe dekorime të tjera të tortës . Shpesh hidhet pluhur mbi produktet e pjekura për të shtuar një ëmbëlsi delikate dhe dekorim delikat.

  1. ^ Asadi 2006.
  2. ^ Chen & Chou 1993.