Shere Khan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shere Khan me skuadrën e tij të ujqërve.

Shere Khan (shefi i tigrave) është një tigër imagjinar bengali dhe antagonisti kryesor i librit të xhunglës së Rudyard Kipling dhe përshtatjet e tij. Sipas Shoqërisë Kipling, fjala Shere (ose "shir") përkthehet si "tigër" dhe Khan është titull i dallimit, i përdorur së bashku "për të treguar se ai është shefi midis tigrave". Burime të tjera tregojnë se Shere mund të thotë "tigër" ose "luan" në persisht, Urdu dhe Punjabi, dhe se Khan përkthehet si "mbret" ose "udhëheqës" në një numër gjuhësh të ndikuar nga mongolët, duke përfshirë gjuhen Pashto dhe Urdu. Emri mund të ketë origjinën nga pseudonimi i mbretit të origjinës afgane, i cili dikur vendosi në Indi, Sher Shah Suri.

Historia origjinale e "Librit të Xhunglës"[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shere Khan u përshkrua nga Kipling si i lindur me një këmbë të gjymtuar dhe me nofkën e quajtur "lungri" nga e ëma. Megjithë këtë pengesë, karakteri Shere Khan është arrogant dhe e konsideron veten si zotëri të ligjshëm të xhunglës. E vetmja krijesë që i duket atij e denjte është Tabaqui, çakalli i artë frikacak e i përbuzur.

LIBRI I XHUNGLES[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vëllezërit e Mushëllit, përpjekja e dështuar e Shere Khan për të gjuajtur njerëzit shkakton një "këlysh" njerëzor të humbur nga prindërit e tij. Kur Shere Khan zbulon foshnjën, ajo ishte adoptuar nga ujqërit indian, Raksha dhe Aleksandri, të cilët e kanë quajtur fëmijën Mogli. Mogli është pranuar në paketën e ujkut të Akelës dhe i mbrojtur nga Bagira dhe Balu. I furishëm në humbjen e vrasjes së tij, tigri betohet se djali do të jetë i tij një ditë. Ndërsa Mowgli po rritet, Shere Khan infiltron kopene e ujqerve duke u premtuar ujqërve të rinj shpërblime të pasura pasi Akela të jetë rrëzuar. Kur ujqërit e rinj manovrojnë Akelën në mungesë të vrasjes së tij, këshilli i paketës mblidhet për ta vrarë dhe për ta zëvendësuar atë. Shere Khan kërcënon të marrë përsipër territorin e tyre të gjuetisë nëse ujqërit nuk i japin atij Mowgli. Duke qenë i paralajmëruar nga Bagheera, Mowgli sulmon Shere Khanin dhe aleatët e tij me një degë të djegur dhe i largon ato. Akela lë paketën për t'u bërë një gjuetar i vetmuar. Mowgli shkon në fshatin njerëzor, por betohet se do të kthehet një ditë me lëkurën e Shere Khan.

Shere Khan gjithashtu shfaqet në tregimin "Si Frika erdhi", e cila është vendosur midis gjysmës së parë dhe të dytë të "Vëllezërit Mowgli", dhe ndoshta pas "Gjuetisë së Kaa-së". Në këtë histori tigri vjen për të pirë nga lumi menjëherë pas vrasjes së një njeriu thjesht për sport, duke bërë Hathi elefant të tregojë historinë se pse tigrat, nga të gjitha kafshët në xhungël, lejohen të gjuajnë njerëzit për kënaqësi herë të caktuara. Kjo histori, në të cilën Mowgli duket kryesisht si një vëzhgues, mund të shihet si një paraardhës i drejtpërdrejtë i Tregimeve Just Just të Kipling.

TIGER! TIGER![Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në "Tiger! Tiger!", Mowgli është adoptuar nga Messua dhe burri i saj dhe mëson mënyra njerëzore. Në këtë tregim të shkurtër, Mowgli mëson se fshatarët kanë dëgjuar për tigrin e çalë, i cili ka një çmim per koken e tij, por beson se është i çalë, sepse është rimishërimi i një huadhënësi parash që u plagos në një trazirë. Kur Mowgli tallet me këto tregime të çuditshme, fshatarët vendosin ta vënë atë në punë për të ngritur buallin e fuqishem. Më pas, ai takohet me vëllain e tij, Akru, i cili i thotë se Shere Khan po planifikon ta vrasë. Akru forcon Tabaqui-n për t'i treguar atij se ku dhe kur Shere Khan po planifikon të godasë; ai pastaj vret çakallin e arte. Me ndihmën e Akelës, Akru, Vëllai dhe Mowgliu kurdisën Shere Khanin në një kanion të ngushtë dhe nxitën buallin që ta vriste atë me vdekje.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]