Jump to content

Shinobu Nakayama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shinobu Nakayama (Japonisht: 中山 忍, Nakayama Shinobu; lindi më 18 janar 1973) është aktore[1] dhe ish-këngëtare e J-pop.

Ajo publikoi këngën e saj të parë të saj më 2 nëntor 1988. Kënga e saj e fundit si artiste e J-pop ishte më 1 mars 1991. Ajo është motra e vogël e Miho Nakayama. Shinobu Nakayama si motra e saj e madhe, Miho Nakayama, filloi karrierën e saj si muzikante. Për fat të keq, Nakayama kurrë nuk mund të fitonte të njëjtën popullaritet të motrës së saj, por u bë e suksesshme kur ajo u bashkua me një grup muzikash të quajtur Rakutenshi. Në fillim të viteve 1990 Shinobu Nakayama filloi një karrierë në aktrim, duke ndjekur përsëri gjurmët e motrës së saj. Karriera e saj më në fund filloi në filmin Jet Li-së të Fist of Legend, një xhirim i filmit Bruce Lee Chinese Connection. Pak kohë më pas ajo mori pjesën e Mayumi Nagamine në Gamera: Guardian of the Universe (1995), e cila çoi në luajtjen e të njëjtit personazh katër vjet më vonë në Gamera 3: The Revenge of Iris (1999).

  1. ^ Scarecrow, The Staff and Friends of (2004-10-04). The Scarecrow Video Movie Guide. Sasquatch Books. fq. 663–. ISBN 9781570614156. Marrë më 10 korrik 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)