Shiruko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shiruko me genmai mochi

Shiruko (汁 粉), ose oshiruko (お 汁 粉) me nderin "o" (お), është një supë ëmbëlsire tradicionale japoneze.[1] Është një qull i ëmbël me fasule azuki të ziera dhe të grimcuara, të servuara në një tas me mochi. Ekzistojnë stile të ndryshme të shiruko, të tilla si shiruko me gështenja, ose dumplings me miell orizi glutinoz në vend të mochi.[2]

Ekzistojnë dy lloje të shiruko të bazuara në metoda të ndryshme të gatimit të fasuleve azuki. Fasulet azuki mund të shndërrohen në paste, të grimcuara pa mbajtur formën e tyre origjinale, ose një përzierje paste dhe fasule përafërsisht të grimcuara. Ekziston një pjatë e ngjashme, zenzai (善哉 、 ぜ ん ざ い), e cila është bërë nga pasta e kondensuar me nxehtësi dhe është më pak e holluar me ujë se shiruko, si bërja e marmaladës ose reçelit. Në Japoninë Perëndimore, zenzai i referohet një lloj shiruko të bërë nga një përzierje pastash dhe fasule të grimcuara. Në Okinawa, termi "zenzai" zakonisht i referohet kësaj supë fasule të shërbyer mbi akull të rruar me mochi. Mbështjellje të tjera, të tilla si qumështi i ëmbël i kondensuar, shtohen herë pas here për aromë.

Shiruko shpesh shërbehet me një pjatë anësore të diçkaje të thartë ose të kripur, të tilla si umeboshi ose shiokombu për të freskuar qiellzën pasi shiruko është aq e ëmbël sa shija mund të lakohet pas një kohe.

prefekturën Tottori dhe prefekturën Shimane, shiruko përdoret gjithashtu për zōni, supë speciale për festimin e Vitit të Ri.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "What is Shiruko?" (në anglisht). Japan Talk. 12 korrik 2015.
  2. ^ Otani, Hiromi (2004-03-05). "Shiruko: Sweet Bean Soup to Warm You Up in Cold Weather" (në anglisht). Nipponia on Web Japan. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2018. Marrë më 2007-11-13.