Jump to content

Shkëmbi Kom

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shkëmbi Kom
Pika më e lartë
Ngritja2,016 m (6,614 ft) Edit this on Wikidata

Kom është një majë në malet perëndimore të Ballkanit, që ndodhet në Bullgarinë perëndimore, jo larg nga kufiri serb . Maja është 2.016 metra e lartë dhe shtrihet në jug të qytetit të Berkovitsa, nga të cilat është një simbol tradicional. Kom, së bashku me majat e poshtme Sreden Kom ("Komi i Mesëm") dhe Malak Kom ("Komi i Vogël") në lindje, formojnë një lartësi perëndim-lindje me një kreshtë me bar të rrumbullakët, një shpat të pjerrët shkëmbor verior dhe një jug të pjerrët me bar . Në veri, mund të shihni Berkovitsën dhe fushat përreth, si dhe Montanën dhe Rezervuarin e Ogostës rreth 30 kilometra larg.

Kulmi frymëzoi shkrimtarin kombëtar Ivan Vazov për të krijuar poezinë On Kom . Për nder të tij, në majë është instaluar një pllakë që mban imazhin e tij dhe fragmente nga poema. Kom shënon gjithashtu fillimin e seksionit bullgar të rrugës evropiane të ecjes E3, i njohur gjithashtu si rruga Kom-Emine përgjatë kreshtës kryesore të Maleve Ballkanike, si dhe gara jashtë rrugës .

Lumi Nishava, një degë kryesore e MoravësJugut, ka origjinë në lindje të shkëmbit Kom, ashtu si edhe Visochitsa . Së bashku me Midzhurin, Kom është ndër majat më të larta dhe më të njohura të Maleve të Ballkanit perëndimor. Kulmi është pjesë e 100 vendeve Turistike të Bullgarisë, së bashku me muzeun e etnografisë në Berkovitsa. Ka disa piste skish që zbresin nga maja.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]