Shkaba e gjelit të detit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shkaba e gjelit të detit
Vargu kohor: Pleistoceni-prezent
Santa Teresa County Park, San Jose, Kaliforni, SHBA
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
C. aura
Gama e C. aura (Vetëm verës në të verdhë dhe gjatë gjithë vitit në të gjelbër)

Shkaba e gjelit të detit (Cathartes aura) është është më e përhapura e shkabave të Botës së Re.[1] Një nga tre llojet në gjininë Cathartes të familjes Cathartidae, shkaba e gjelit të detit shkon nga Kanadaja jugore në majën më jugore të Amerikës së Jugut. Ai banon në një sërë zonash të hapura dhe gjysmë të hapura, duke përfshirë pyje subtropikale, shkurre, kullota dhe shkretëtira.[2]

Ashtu si të gjithë shkaba të Botës së Re, ai nuk është e lidhur ngushtë me shkaba të Botës së Vjetër të Evropës, Afrikës dhe Azisë. Të dy grupet ngjajnë shumë me njëri-tjetrin për shkak të evolucionit konvergjent; përzgjedhja natyrore shpesh çon në plane të ngjashme të trupit në kafshë që përshtaten në mënyrë të pavarur me të njëjtat kushte.

Shkaba e gjelit të detit është kërmëngrënës dhe ushqehet pothuajse ekskluzivisht me kërma. Ai gjen ushqimin e tij duke përdorur sytë e tij të mprehtë dhe ndjenjën e nuhatjes, duke fluturuar aq ulët sa të zbulojë gazrat e prodhuar nga fillimet e procesit të prishjes në kafshët e ngordhura. Gjatë fluturimit, ajo përdor termale për të lëvizur nëpër ajër, duke përplasur krahët e saj rrallë. Rritet në grupe të mëdha komunitare. Mungesa e një sirinksi - organi vokal i zogjve - vokalizimet e tij të vetme janë gërhitjet ose fishkëllimat e ulëta. Folezon në shpella, pemë të zbrazëta ose gëmusha. Çdo vit në përgjithësi rrit dy zogj, të cilët i ushqen me regurgitim. Ka shumë pak grabitqarë natyrorë. Në Shtetet e Bashkuara, shkaba merr mbrojtje ligjore sipas Aktit të Traktatit të Shpendëve Migrues të vitit 1918.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Turkey vulture". Britannica Concise Encyclopedia (në anglisht). Marrë më 14 tetor 2007.
  2. ^ BirdLife International (2012). "Cathartes aura" (në anglisht). Marrë më 26 nëntor 2013.
  3. ^ "Birds Protected by the Migratory Bird Treaty Act" (në anglisht). US Fish & Wildlife Service. Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2007. Marrë më 14 tetor 2007.