Shkenca mediale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shkenca mediale e njohur edhe si studimet e medias është një disiplinë dhe fushë studimi që merret me përmbajtjen, historinë dhe efektet e mediave të ndryshme; në veçanti, masmediat. Shkenca mediale mund të mbështetet në traditat si nga shkencat shoqërore ashtu edhe nga shkencat humane, por kryesisht në disiplinat e saj thelbësore të komunikimit masiv, komunikimit, shkencave të komunikimit dhe studimeve të komunikimit. [1]

Studiuesit gjithashtu mund të zhvillojnë dhe të përdorin teori dhe metoda nga disiplina duke përfshirë studime kulturore, retorikë (përfshirë retorikën dixhitale ), filozofi, teori letrare, psikologji, shkencën politike, ekonomi politike, ekonomi, sociologji, antropologji, teori sociale, histori arti dhe kritikë, teoria e filmit dhe teoria e informacionit . [2]

Programi i parë MA i shkencave mediale është paraqitur në SH.B.A. dhe është prezantuar nga John Culkin në Shkollën e Re në vitin 1975, dhe që atëherë kanë diplomuar më shumë se 2,000 studentë. Culkin ishte përgjegjës për sjelljen e Marshall McLuhan në Fordham në vitin 1968 dhe më pas themeloi Qendrën për Kuptimin e Medias, e cila më vonë u bë e njohur si programi New School.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Webster, Frank (1995). Theories of The Information Society. London: Routledge. ISBN 0-415-10574-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dayan, Daniel; Katz, Elihu (1992). Media Events. London, England: Harvard University Press. ISBN 0-674-55956-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)