Shkollat e Ligjit "Ivy League"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nga të shtatë anëtarët e "Ivy League", pesë universitete kanë shkolla ligji në organikën e tyre, ndërsa tre institucione nuk ofrojnë degë në Drejtësi: Brown, Princeton dhe Dartmouth.  

Të pesë shkollat e ligjit të "Ivy League" renditen vazhdimisht midis shkollave të ligjit më të mira në ShBA.[1]

Emri i Shkollës Institucioni mëmë Pamje Programet e ofruara Viti i themelimit
Columbia Law School Columbia University J.D., LL.M., S.J.D. 1858[2]
Cornell Law School Cornell University J.D., LL.M., M.S.L.S., S.J.D. 1887[3]
Harvard Law School Harvard University J.D., LL.M., S.J.D. 1817[4]
UPenn Law School Universiteti i Pensilvanisë J.D., LL.M., S.J.D. 1850[5]
Yale Law School Yale University J.D., LL.M., M.S.L., S.J.D., Ph.D. 1824[6]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Best Law Schools". www.usnews.com. Marrë më 6 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Columbia Law School". Columbia University. Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2010. Marrë më 2010-02-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "About Cornell Law". Cornell University. Marrë më 2010-02-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "About Harvard Law School". Harvard University. Marrë më 2010-02-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "History of Penn Law". University of Pennsylvania. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2010. Marrë më 2010-02-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "History of Yale Law School". Yale University. Marrë më 2010-02-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)