Shkrimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sistemet e shkrimit sot në botë.
Disa sisteme shkrimi.

Shkrimi është paraqitja pamore e sendeve dhe mendimeve të shprehura në një gjuhë, duke përdorur shkronjat apo shenja të tjera. Shenjat e shkronjave janë shënime tingujsh, apo grup tingujsh, që përmblidhen në një alfabet. Pas përkthimit gojor, shkrimi është mënyra e parë e komunikimit mes njerëzve, dhe mjeti i parë i përdorur për ruajtjen dhe përçimin e të dhënave dhe informacionit.

Historia e shkrimit[redakto | redakto tekstin burimor]

shkrimi u shpik 3500 p.r.K dhe quhej kuneiform shkruhej ne pllaka balte me ane te kunjave

Llojet e shkrimit[redakto | redakto tekstin burimor]

Llojet e shkrimit në kompjuterikë[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]