Shkumbin Istrefi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shkumbin Istrefi
Shkumbin Istrefi
Born12 shkurt, 1969
NationalityShqiptar

Shkumbin Istrefi në disa raste i njohur si Isstra është aktor Shqiptar. Ai ka luajtur në shfaqje, filma e seriale televizive. Njihet më shumë për rolin e tij në serialin vendor Kafeneja Jonë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkumbin Istrefi lindi më 12 shkurt, 1969 në Prishtinë. Familja e tij ka prejardhjen nga Veleshta e Strugës së Maqedonisë. Studimet e aktrimit i kreu ne Fakultetin e Arteve në Prishtinë, në klasën e aktorit Enver Petrovci dhe diplomoi ne vitin 1994. Ka luajtur në shumë shfaqje në teatrin Dodona dhe në Teatrin Kombetar në Prishtinë. Më 15 korrik 2011, si aktor, i jepet posti në Këshillin Drejtues të Teatrit Kombëtar të Kosovës.[1]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Roli
Audiencia Sladiku
Hamlet Klaudi
Waiting for Godot Vlladimiri

Film & TV[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Roli
Kukumi Gafurri
Mahmutovitët dhe Rexhepovitët Skënderbegu
Kur të kthehet Remziu Remziu
Një pallto për Babain tim Babai
Lindje, perëndim, lindje Arixhiu
Gomarët e kufirit Lilushi
Kafeneja Jonë Feka

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LajmKoha Ditore.