Shkurtëza japoneze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vizatim i kokës së shkurtës japoneze

Shkurtëza japoneze (anglisht: Japanese quail; Latin: Coturnix japonica), [1] [2] është një specie e vjetër e shkurtëzave e cila gjendet në Azinë Juglindore. Fillimisht i konsideruar si një nënlloj i shkurtëzës së zakonshme, ajo u kategorizua si specie në vete vetëm në vitin 1983. Shkurtëza japoneze ka luajtur një rol aktiv në jetën e njerëzimit që nga shekulli XII e këtej, dhe vazhdon të luajë rol kryesor në industri dhe në kërkimet shkencore. Në vitin 2007, në SHBA u prodhuan 40 milionë vezë të shkurtëzës. [3]

Shpërndarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullacioni i shkurtëzës japoneze është i përhapur kryesisht në Azinë Lindore, RusiIndia, Korea, JaponiaKinaVietnam, Kamboxhia, Laosi. Kjo racë e shkurtëzave gjithashtu është përhapur edhe në shumë pjesë të Afrikës, duke përfshirë Tanzani, Malavi, Kenia, Namibi, Madagaskar, dhe zonën e Nilit, nga Kenia deri në Egjipt. Në Kosovë dhe në rajonet përreth është popullarizuar relativisht mirë megjithëse nganjëherë quhet gabimisht "thëllëza japoneze". [4]

Mbarështimi i saj është kryesisht në Lindje dhe Azinë Qendrore, në fusha të tilla si Manchuria, Siberia, Japonia dhe Gadishulli Korean. Megjithatë, ajo gjithashtu është përhapur edhe në disa rajone të Evropës, si dhe në Turqi.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Shkurtëza Japoneze
  2. ^ Lee, Woo-Shin; Koo, Tae-Hoe; Park, Jin-Young (2000). A field guide to the birds of Korea. Seoul, Korea: LG Evergreen Foundation. ISBN 89-951415-0-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ 2007 Census of Agriculture: United States Summary and State Data Volume 1 • Geographic Area Series • Part 51 AC-07-A-51 (PDF). USDA. shkurt 2009. fq. 423. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 1 dhjetor 2017. Marrë më 2 dhjetor 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Mbarështimi i Thëllëzave Japoneze Arkivuar 29 korrik 2016 tek Wayback Machine, Iniciativa për Zhvillimin e Bujqësisë së Kosovës

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]