Shqipëria në Festivalin Evropian të Këngës 2009

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 2009
Shteti Shqipëria Shqipëria
Përzgjedhjet
Procesi i përzgjedhjes Festivali i Këngës 46
Data e përzgjedhjes Gjysëm-Finalet
14 dhjetor 2007
15 dhjetor 2007
Finalja
16 dhjetor 2007
Performues Olta Boka
Kënga e përzgjedhur "Zemrën e lamë peng"
Performancat Finale
Rezultatet në gjysmëfinale Kualifikuar (9-të, 67 Pikë)
Rezultatet në finale 16-të, 55 Pikë

Për Shqipërinë kjo ishte hera e 5-të që merrte pjesë në Festivalin Evropian të Këngës. Atë vit Eurovizioni mbahej në kryeqytetin e Serbisë, Beograd. Eventi Përzgjedhës për Shqipërinë ishte Festivali i Këngës në RTSH që atë vit ishte i 46-ti me rradhë. Në atë vit si rregull ishin 2 gjysëm-finale dhe disa pjesmarrës u kualifikuan.

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali I Këngës 46 Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Draw Singer Song Points Place
1 Manjola Nallbani Kjo botë merr frymë nga dashuria 27 7
2 Produkt 28 30 sekonda 3 15
3 Eneida Tarifa E para letër 11 10
4 Mariza Ikonomi Mall i tretur 20 9
5 Greta Koçi Natën të kërkova 35 6
6 Flaka Krelani & Doruntina Disha Jeta kërkon dashuri 57 2
7 Mira Konçi & Redon Makashi Nën një qiell 37 5
8 Kthjellu Dhoma 9 11
9 Kozma Dushi Tatuazh në kujtesë 1 16
10 Devis Xherahu Endacaku 0 17
11 Teuta Kurti Qyteti i dashurisë 3 14
12 Samanta Karavello Pse u harrua dashuria 23 8
13 Juliana Pasha Një qiell të ri 54 3
14 Agim Poshka Kujt i them të dua 8 12
15 Jonida Maliqi S'ka fajtor në dashuri 36 4
16 Olta Boka Zemrën e lamë peng 67 1
17 Rosela Gjylbegu Po lind një yll 8 13

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]