Jump to content

Shqipëria në Festivalin Evropian të Këngës 2022

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 2022
Shteti Shqipëria Shqipëria
Përzgjedhjet
Procesi i përzgjedhjes Festivali i Këngës 60
Data e përzgjedhjes Gjysmëfinalet:
27 dhjetor 2021
28 dhjetor 2021
Finalja:
29 dhjetor 2021
Performues Ronela Hajati
Kënga e përzgjedhur "Sekret"
Performancat Finale
2021        2023

Shqipëria është planifikuar të marrë pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 2022Torino të Italisë. Kënga përfaqësuese u përzgjodh përmes konkursit kombëtar përzgjedhës Festivali i Këngës, i cili u organizua nga Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) në dhjetor të vitit 2021. Fituesja ishte Ronela Hajati me “Sekret”.[1]

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përpara konkursit 2022, Shqipëria mori pjesë në Festivalin Evropian të Këngës shtatëmbëdhjetë herë që nga hyrja e saj e parë në 2004. Vendi më i lartë i vendit në garë, deri në këtë pikë, ishte vendi i pestë, i cili u arrit në 2012 me këngën "Suus" interpretuar nga Rona Nishliu. Shqipëria arriti vendin e dytë më të lartë gjatë pjesëmarrjes së saj të parë në vitin 2004, me këngën "The Image of You" nga Anjeza Shahini duke përfunduar në vendin e shtatë. Gjatë qëndrimit të tij në garë, shteti nuk arriti të kualifikohej në finale shtatë herë, me 2016 dhe 2017 që ishin jokualifikuesit më të fundit. Që nga viti 2018, ajo arriti të kualifikohej në finale si në 2018 dhe 2019, ashtu edhe në atë të 2021, ku Anxhela Peristeri përfundoi në vendin e 21-të me “Karma”.[2] Në korrik 2021, transmetuesi kombëtar i Shqipërisë, Radio Televizioni Shqiptar (RTSH), konfirmoi pjesëmarrjen e Shqipërisë në Festivalin Evropian të Këngës 2022 në Itali.[3] RTSH transmeton konkursin brenda Shqipërisë dhe organizon procesin e përzgjedhjes për hyrjen e vendit.[4] Që nga debutimi i saj në 2004, ajo ka përzgjedhur vazhdimisht hyrjen e saj përmes konkursit të gjatë Festivali i Këngës.[4]

Para Eurovisionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) organizoi edicionin e 60-tëFestivalit të Këngës për ta përzgjedhur përfaqësuesin shtetëror për në Festivalin Evropian të Këngës 2022.[3] Gara përbëhej nga dy gjysmëfinale më 27 dhe 28 dhjetor, respektivisht, dhe finalja më 29 dhjetor 2021.[5][6] Të tri netët live u prezantuan nga prezantuesit shqiptarë Ardit Gjebrea, Isli Islami, Kelvi Kadilli, Xhemi Shehu dhe këngëtarja Jonida Maliqi.[7] Prej 5 korrikut 2021 deri më 15 tetor 2021, artistët e interesuar kanë pasur mundësi t'i dërgojnë këngët e tyre te transmetuesi.[8][9] Një listë me 20 artistë u publikua më 9 nëntor 2021, përzgjedhur nga një panel jurie ku përfshiheshin Ardit Gjebrea, Arta Marku, Elton Deda, Klodian Qafoku, Marjan Deda, Redi Treni and Zefina Hasani.[10][11] Këngët e tyre janë shpërndarë më 3 dhjetor.[12] Ronela Hajati ishte fituesja me këngën "Sekret".

Çelësi :     Fitues      Vendi i dytë      Vendi i tretë

Pjesëmarrësit: Artistë të mëdhenj[13]
Artist Kënga Kompozues Tekstshkrues
Alban Ramosaj "Theje" Marko Polo Alban Ramosaj
Denis Skura "Pse nuk flet, mama?" Petrit Sinameti
Endri and Stefi Prifti [sv] "Triumfi i jetës" Jetmir Barbullushi Zhuliana Jorganxhi
Evi Reçi "Më duaj" Flamur Shehu Zhuliana Jorganxhi
Gjergj Kaçinari "Në ëndërr mbete ti" Gjergj Kaçinari
Janex "Deluzional" Janex
Kastro Zizo "Kujë" Kastro Zizo
Kelly "Meteor" Kelly
Mirud "Për dreq" Kledi Bahiti Mirud
Rezarta Smaja "E jemja nuse" Shkodra Elektronike
Ronela Hajati "Sekret" Marko Polo Ronela Hajati
Sajmir Çili "Nën maskë" Sajmir Çili Pandi Laço
Shega "Një" Giorgio Fusco
Urban Band "Padrejtësi" Urban Band
Pjesëmarrësit: Artistë të rinj[13]
Artist Kënga Kompozues Tekstshkrues
Eldis Arrnjeti "Refuzoj" Bujar Daci Eldis Arrnjeti
Ester Zahiri "Hiena" Kledi Bahiti
Kejsi Rustja "Vallëzoj me ty" Kejsi Rustja
Olimpia Smajlaj "Dua" Genti Lako Olimpia Smajlaj
Viola Xhemali "Eja si erë" Sokol Marsi
Xhuli Pjetraj "Baladë" Enis Mullaj Eriona Rushiti

Në Eurovision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali Evropian i Këngës 2022 është planifikuar të zhvillohet në PalaOlimpicoTorino, Itali dhe do të përbëhet nga dy gjysmëfinale të mbajtura në datat përkatëse 10 dhe 12 maj dhe finalja e madhe më 14 maj 2022.[14] Sipas rregullave të Eurovizionit, të gjitha shtetet pjesëmarrëse, me përjashtim të vendit pritës dhe "Big Five", e përbërë nga Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, duhet të kualifikohen në një nga dy gjysmëfinalet për të konkurruar për përfundimtar; 10 vendet e para nga gjysmëfinalet e tyre përkatëse kalojnë në finalen e madhe.[15]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ van Leijden, Bente (29-12-2021). "Ronela Hajati wins FiK 60 and will represent Albania at the Eurovision 2022". ESCXTRA. Marrë më 30-12-2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |date= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 2. ^ "Countries: Albania". European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2020. Marrë më 26 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Jiandani, Sanjay (Sergio) (5 korrik 2021). "Albania: RTSH confirms participation in Eurovision 2022: Fest 60 preparations kick off". ESCtoday. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2021. Marrë më 13 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b "All about Albania". European Broadcasting Union (EBU). 14 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2017. Marrë më 17 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Farren, Neil (4 nëntor 2021). "Albania: Festivali i Këngës 60 Dates Revealed". Eurovoix. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2021. Marrë më 4 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Tejeci, Erdi (9 nëntor 2021). "Albania: Festivali i Këngës 60 artists include MIRUD, Alban Ramosaj and Ronela Hajati". Wiwibloggs. Marrë më 21 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Festivali i Këngës, 20 garues për të përfaqësuar Shqipërinë në Eurovision". Euronews Albania. 6 dhjetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2021. Marrë më 6 dhjetor 2021.
 8. ^ "Festivali i 60-të njofton fazën e përzgjedhjes". Radio Televizioni Shqiptar (RTSH). 2 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2021. Marrë më 29 shtator 2021.
 9. ^ Tejeci, Erdi (5 korrik 2021). "Albania: RTSH opens song submissions for Festivali i Këngës 60". Wiwibloggs. Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2021. Marrë më 6 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Shpallet lista e këngëtarëve pjesëmarrës në Festivalin e 60-të". Radio Televizioni Shqiptar (RTSH). 9 nëntor 2021. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2021. Marrë më 9 nëntor 2021.
 11. ^ "Albania: anunciados los participantes de la 60ª edición del Festivali I Këngës". ESCplus (në spanjisht). 9 nëntor 2021. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2021. Marrë më 9 nëntor 2021.
 12. ^ "Albania shares 'Festivali i Këngës' songs". Eurovision.tv. EBU. 3 dhjetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2021. Marrë më 3 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ a b "Albania shares 'Festivali i Këngës' songs". European Broadcasting Union (EBU). 3 dhjetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2021. Marrë më 4 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Contestants" defined multiple times with different content
 14. ^ "Turin, Italy, to host the 66th Eurovision Song Contest in May 2022 🇮🇹". European Broadcasting Union (EBU). 8 tetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2021. Marrë më 10 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Rules–Eurovision Song Contest". European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 10 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]