Shqipëria në lojërat Olimpike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shqipëria mori pjesë për herë të parë në lojërat Olimpike Verore në 1972. Ata humbën katër ndeshjet e radhës, tre prej tyre për arsye politike për shkak të bojkotit të Olimpiadës Verore 1980, bojkotit të Olimpiadës Verore 1984 dhe bojkotit të vitit 1988, por u kthyen në lojërat Olimpike Verore të Barcelonës 1992. Ata janë shfaqur në të gjitha ndeshjet që nga ajo kohë. Ata bënë debutimin e tyre në Lojërat Olimpike Dimërore në 2006.[1] Shqipëria normalisht garon në ngjarje që përfshijnë notin, atletikën, peshëngritjen, qitjen dhe mundjen. Vendi nuk ka fituar ende një medalje olimpike, dhe së bashku me Bosnjën dhe Hercegovinën, ai është i vetmi jo-mikroshtet evropian pa një medalje olimpike. Ata janë përfaqësuar nga Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar që nga viti 1972.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëria garoi për herë të parë në lojërat Olimpike Verore të Mynihut në vitin 1972 me pesë pjesëmarrës në dy evente; Fatos Pilkati dhe Afërdita Tusha në pistoletën (e përzier) 50 metra, Ismail Rama dhe Beqir Kosova në pushkën (e përzier) 50 metra dhe Ymer Pampuri në peshën 60 kg për meshkuj. [2] Në lojërat Olimpike Verore të Barcelonës në vitin 1992: Alma Qeramixhi garoi në shtatlon; Kristo Robo me pistoletë zjarri (të shpejtë) 25 metra; Enkelejda Shehu në pistoletën 25 metra; Frank Leskaj në 50 metra stil i lirë, 100 metra stil i lirë dhe 100 metra në gji; Sokol Bishanaku dhe Fatmir Bushi në peshëngritje nën 67.5 kg; dhe Dede Dekaj në peshëngritjen nën 110 kg. [3] Për lojërat Olimpike Verore në vitin 1996 në Atlanta, Shqipëria kishte shtatë atletë - 4 femra dhe 3 meshkuj. [4] Në lojërat Olimpike Verore në vitin 2000 në Sidnej, delegacioni i Shqipërisë përbëhej nga dy atletë meshkuj dhe dy femra. [5] Ata kishin shtatë garues (dy femra, pesë meshkuj) në lojërat Olimpike Verore të Athinës në vitin 2004. [6] Në Pekin në lojërat Olimpike Verore 2008, kombi kishte njëmbëdhjetë atletë (katër femra dhe shtatë meshkuj).[7] Për lojërat Olimpike Verore të Londrës në vitin 2012, Shqipëria kishte nëntë atletë të përbërë nga tre femra dhe gjashtë meshkuj. [8]

Shqipëria nuk ka asnjë medalist olimpik gjer më sot.

Delegacioni i Shqipërisë në lojërat Dimërore të vitit 2010

Flamurtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojërat Verore

Flag of Germany.svg 1972 Munich - Afërdita Tusha në gjuajtje

Flag of Spain.svg 1992 Barcelona- Kristo Robo në gjuajtje

Flag of the United States.svg 1996 Atlanta- Mirela Manianiatletikë

Flag of Australia.svg 2000 Sidnei- Ilirjan Suli në peshëngritje

Flag of Greece.svg 2004 Athinë - Klodiana Shala në atletikë

Flag of the People's Republic of China.svg 2008 Pekin- Sahit Prizrenimundje në stil të lirë

Flag of the United Kingdom (3-5).svg 2012 Londër- Romela Begajpeshëngritje

Flag of Brazil.svg 2016 Rio de Zhaneiro-Luiza Gegaatletikë


Lojërat Dimërore

Flag of Italy.svg 2006 Turin- Erjon Tola në skijimin alpin

Flag of Canada.svg 2010 Vankuver- Erjon Tola në skijimin alpin

Flag of Russia.svg 2014 Soçi- Erjon Tola në skijimin alpin

2018 Pyeongchang- Suela Mehilli në skijimin alpin


Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Albania at the 2006 Winter Olympics". Sports Reference. Archived from the original on 17 April 2020. Retrieved 7 August 2015.
 2. "Albania at the 1972 Summer Olympics". Sports Reference. Archived from the original on 17 April 2020. Retrieved 7 August 2015.
 3. "Albania at the 1992 Summer Olympics". Sports Reference. Archived from the original on 17 April 2020. Retrieved 7 August 2015.
 4. "Albania at the 1996 Summer Olympics". Sports Reference. Archived from the original on 17 April 2020. Retrieved 7 August 2015.
 5. "Albania at the 2000 Summer Olympics". Sports Reference. Archived from the original on 17 April 2020. Retrieved 7 August 2015.
 6. "Albania at the 2004 Summer Olympics". Sports Reference. Archived from the original on 17 April 2020. Retrieved 7 August 2015.
 7. "Albania at the 2008 Summer Olympics". Sports Reference. Archived from the original on 17 April 2020. Retrieved 7 August 2015.
 8. "Albania at the 2012 Summer Olympics". Sports Reference. Archived from the original on 17 April 2020. Retrieved 7 August 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Albania". Komiteti Olimpik Ndërkombëtar. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "Albania". Olympedia.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "Olympic Analytics/ALB". olympanalyt.com. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2020. Marrë më 27 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 1. ^ "Albania at the Olympics". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-19.
 2. ^ "Albania at the Olympics". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-19.
 3. ^ "Albania at the Olympics". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-19.
 4. ^ "Albania at the Olympics". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-19.
 5. ^ "Albania at the Olympics". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-19.
 6. ^ "Albania at the Olympics". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-19.
 7. ^ "Albania at the Olympics". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-19.
 8. ^ "Albania at the Olympics". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-19.