Jump to content

Shqiptarët në Austri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

ShqiptarëtAustri (gjermanisht: Albaner in Österreich) përbëjnë një komunitet mërgimtarësh me rreth 140.000 banorë, shumica e të cilëve vijnë nga Kosova, ndërsa një pakicë vjen nga Shqipëria dhe Republika e Maqedonisë. Sipas censusit të vitit 2001, në Austri jetojnë 28,212 folës amtarë të gjuhës shqipe.[1]

Në vitin 2017, në Austri jetonin 24,445 persona me shtetësi kosovare dhe 81,809 persona të lindur në Kosovë.[2][3] Numri i shqiptarëve nga Maqedonia llogaritet të jetë rreth 22,000.[4] Po atë vit në Austri jetonin 2,378 persona me shtetësi shqiptare dhe 33,861 persona të lindur në Shqipëri.[5][6]

Shqiptarë të shquar në Austri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bevölkerung 2001 nach Umgangssprache, Staatsangehörigkeit und Geburtsland, Statistik Austria (PDF; 41 kB)
  2. ^ Bevölkerung zu Jahresbeginn 2002-2017 nach detaillierter Staatsangehörigkeit
  3. ^ Bevölkerung am 1.1.2017 nach detailliertem Geburtsland und Bundesland
  4. ^ "Albanische Community in Österreich". Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2016. Marrë më 22 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Bevölkerung zu Jahresbeginn 2002-2017 nach detaillierter Staatsangehörigkeit
  6. ^ Bevölkerung am 1.1.2017 nach detailliertem Geburtsland und Bundesland

Lidhje të jashmte[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]