Shqiptarët në Danimarkë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shqiptarët në Danimarkë (danisht:Albanere i Danmark) përfaqësojnë një pakicë etnike në Danimarkë si emigrantë. Nuk ka shifra të sakta për madhësinë e diasporës shqiptare në Danimarkë. Shifrat variojnë nga 8,000 deri në 12,000 njerëz. [1] [2] Autoritetet statistikore daneze regjistruan për 1 Janar 2017 519 persona me origjinë nga Shqipëria, 2738 persona nga Kosova  dhe 5,116 individë nga Maqedonia e Veriut, edhe pse këta individë nuk mund të jenë të gjithë shqiptarë etnikë. [3]

Komuniteti shqiptar në Danimarkë ka qenë prej kohësh shumë i ulët. Vetëm kur u vra një i ri shqiptar, njerëzit u ndërgjegjësuan për diasporën shqiptare në vend. [4] [5]

Mërgimtarët shqiptarë nga Kosova themeluan Radio Televizionin Zëri i Kosovës (RTVZiK) në Danimarkë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ole Stig Andersen (22 nëntor 2003), Albansk (në danisht), arkivuar nga origjinali më 5 maj 2018, marrë më 15 janar 2018
  2. ^ Ja numri i saktë i shqiptarëve nëpër botë, 6 janar 2016, marrë më 15 janar 2018
  3. ^ Population 1. January by time and country of origin (në anglisht), marrë më 15 janar 2018
  4. ^ "Albanere er Europas hårdeste kriminelle", TV 2 (në danisht), 4 prill 2008, marrë më 15 janar 2018[lidhje e vdekur]
  5. ^ "16-years old Albanian killed by gunfire in Copenhagen", Oculus News (në anglisht), 18 tetor 2017, marrë më 15 janar 2018