Shqiptarët në Suedi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shqiptarët (suedisht: Albaner) në Suedi përbëjnë një komunitet prej rreth 50,000 njerëzve. Shumica janë mërgimtarë nga Kosova dhe Shqipëria.

Organizatat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albanska Riksförbundet Iliria (sq. Lidhja e Shoqatave Shqiptare Iliria në Suedi) është një organizatë shqiptare në qytetin suedez Borlänge. Kjo organizatë është demokratike dhe jo-fetare. Qëllimi i saj është të punoj me shqiptarët në Suedi dhe t'i integroj ata në shoqërinë suedeze.[1]

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albanska Fotbolls Föreningen (shk. Albanska FF) është një skuadër shqiptare e futbollit në Suedi.[2]

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radio Dituria është një radio stacion shqiptar i vendosur në Borås.[3] Ky radio stacion përfaqëson kulturën dhe traditën shqiptare.

Shqiptarë të njohur në Suedi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Akademikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Argëtues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Fortesa Hoti, aktore
 • Bashkim Bytyqi, reper

Sportistë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Valmir Berisha, futbollist
 • Astrit Ajdarevic, futbollist
 • Kosovare Asllani, futbolliste
 • Emir Bajrami, futbollist
 • Erton Fejzullahu, futbollist
 • Labinot Harbuzi, futbollist
 • Shpëtim Hasani, futbollist
 • Agon Mehmeti, futbollist
 • Dafina Memedov, futbolliste
 • Naim Tërbunja, boksier

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ STADGAR FÖR ALBANSKA RIKSFÖRBUNDET ILIRIA Arkivuar 21 gusht 2010 tek Wayback Machine (in Swedish)
 2. ^ "Albanska Fotbolls Föreningen — Herrlaget". Svenskalag.se. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2011. Marrë më 2010-07-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Radio Dituria". Radiotorget.net. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 2010-08-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Rizah Sheqiri, Invandrade författare". Immi.se. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 2010-07-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]