Jump to content

Shtëpia Përkujtimore e Nënë Terezës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shtëpia Përkujtimore e Nënë Terezës
Shtëpia Përkujtimore e Nënë Terezës
LlojiMonument Përkujtimor
VendndodhjaRruga 9 e Maqedonisë, Shkup, Maqedoni
Koordinatat41°59′37″N 21°25′51″E / 41.99361°N 21.43083°E / 41.99361; 21.43083
Themeluar më9 Maj 2008
Përdorimi fillestar30 janar 2009
Vizitorët100 mijë në vit[1]
Webfaqjamemorialhouseofmotherteresa.com

Shtëpia Përkujtimore Nënë Tereza (Maqedonisht: Спомен-куќа на Мајка Тереза) i është kushtuar humanitares dhe laureatja e Çmimit Nobel për Paqen Nënë Terezës, gjendet në qytetin e saj të lindjes Shkup, në Maqedoninë e Veriut, ku jetoi nga viti 1910 deri më 1928. [2] Shtëpia përkujtimore u ndërtua në Rrugën popullore të Maqedonisë në komunën Centar, në vetë lokacionin e Kishës Katolike të dikurshme të Zemrës së Jezusit Romak, ku u pagëzua Nënë Tereza. [3] Shtrihet vetëm në lindje të Pallatit Ristiq dhe Sheshit Maqedoni . Në tre javët e para, shtëpia përkujtimore u vizitua nga 12,000 njerëz. [4]

Shtëpia përkujtimore me vlerë dy milion euro u hap në 30 Janar 2009 nga Kryeministri maqedonas Nikola Gruevski dhe është një nga monumentet më të reja të Shkupit.  Në hapje morën pjesë delegacione të huaja, anëtarë të Kishës Katolike Romake në Veri të Maqedonisë dhe Kisha Ortodokse Maqedonase . Një javë para hapjes, Ministri i Jashtëm maqedonas Antonio Milošoski vendosi një pjatë përkujtimore në varrin e Nënë Terezës në KalkutaIndisë, me gdhendjen "Token e Mirënjohjes nga Republika e Maqedonisë dhe Bashkëqytetarët e qytetit të saj të lindjes Shkup". [5]

Monument i Nënë Terezës pranë shtëpisë përkujtimore

Ndërtimi i shtëpisë filloi në maj të vitit 2008. Projekti është financuar nga Qeveria e Maqedonisë dhe është realizuar nga Ministria e Kulturës. Eshtë një version modern, i transformuar i shtëpisë së lindjes së Nënë Terezës me një karakter shumëfunksional, por sakral. Brenda shtëpisë, ruhen pjesë nga reliket e saj, të cilat u transferuan në Shkup me mbështetjen e Kishës Katolike Romake të Shkupit, një aranzhim i njoftuar nga Nikolla Gruevski në hapjen madhështore. [6] Ekziston një muze i cili përfshin skulptura realiste të Nënë Terezës dhe anëtarëve të familjes së saj. Një skulpturë tregon Nënë Terezën si një fëmijë dhjetë vjeçar, i ulur në një gur dhe duke mbajtur një pëllumb në duar. Shtëpia gjithashtu pret ekspozita kulturore dhe përfshin një galeri. Arkitekt i projektit është Vangel Božinovski.

  1. ^ Historiku i Muzeut
  2. ^ "Memorial House of Mother Teresa". www.exploringmacedonia.com (në anglisht). Marrë më 8 jan 2020.
  3. ^ "Macedonian Information Agency" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 korr 2009. Marrë më 8 jan 2020.
  4. ^ Večer Online newspaper Arkivuar 27 shkurt 2009 tek Wayback Machine (në maqedonisht)
  5. ^ "Uebfaqja e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut". Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2019. Marrë më 15 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Večer Online newspaper Arkivuar 17 shkurt 2012 tek Wayback Machine(në maqedonisht)

Linqe të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Shtëpia përkujtimore e Nënë Terezës (Shkup) – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale