Shusha (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Shusha (kthjellim)


Shusha
Şuşa
—  Rajon (Qark)  —
Administrimi
Shteti Azerbajxhani Azerbajxhani
Nënndarja 1 Yukhari-Karabakh
Kryeqëndra Shusha
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 290 km2
Popullsia 29.700 banorë Përllogaritje e vitit 2011
Dendësia 102,41 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1

Shusha (Gjuha azere: Şuşa) është një rajon (qark) pjesë e rajonit ekonomik Yukhari-Karabakh në Azerbajxhan. De fakto pjesë e Republikës Nagorno-Karabakh. Sipas regjistrimeve të vitit 2011 përllogaritet se rajoni ka një popullsi prej 29700 banorësh. Sipërfaqja e rajonit është 290 km².[1] Shusha është kryeqëndra e rajonit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Të dhëna nga world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]