Si të fitosh miqtë dhe të ndikosh njerëzit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Si të fitosh miqtë dhe të ndikosh njerëzit (Anglisht: How to Win Friends and Influence People) është një libër shkruar nga Dale Carnegie, botuat më 1936. Mbi 15 milionë kopje janë shitur në mbarë botën, duke e bërë atë një nga librat më të shitur të të gjitha kohërave.[1] Në vitin 2011, ishte numri 19 në listën Time Magazine të 100 librave më me ndikim.[2]

Në vitin 1934, Leon Shimkin i firmës botuese Simon & Schuster mori një nga 14 kurset e Carnegie; më pas, Shimkin bindi Carnegie për të lejuar një stenograf të marrë shënime nga rruga për t'u rishikuar për publikim. Libri shitet jashtëzakonisht mirë që nga fillimi, duke kaluar nëpër 17 botime vetëm në vitin e tij të parë.

Në vitin 1981, u publikua një botim i rishikuar që përmbante gjuhën dhe anekdotat e përditësuara.[3] Edicioni i rishikuar reduktoi numrin e seksioneve nga gjashtë në katër, duke eliminuar seksione në letra efektive të biznesit dhe duke përmirësuar kënaqësinë martesore.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Financial Post Arkivuar 9 tetor 2008 tek Wayback Machine on Dale Carnegie: "Dale Carnegie's How to Win Friends and Influence People, the gold standard of the genre, has sold more than 15 million copies since it was first published in 1937." (5 prill 2008)
  2. ^ "How to Win Friends and Influence People in the Digital Age". Dalecarnegie.com. 2011. Arkivuar nga origjinali më mars 13, 2016. Marrë më mars 28, 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Walters, Ray (shtator 5, 1982). "Paperback Talk". New York Times. Arkivuar nga origjinali më dhjetor 8, 2008. Marrë më prill 7, 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)