Sicilia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sicili, ishulli më i madh i Detit Mesdhe

Sicilia, është një trevë autonome me status special, që bën pjesë në shtetin e Italisë. Shtrihet në vazhdim të Kalabrisë. E ndan ngushtica e Mesinës 3 km e gjerë dhe 100 m e thellë. Me sipërfaqe 25.710 km2, është ishulli më i madh i Italisë dhe një nga ishujt më të mëdhenj të Detit Mesdhe. Popullsia e saj është 5 milionë banorë dhe dendësia e popullsisë 193 banorë për km2.

Sicilia ka shumë fshatra të banuar me Arbëreshë, tre vende të tjera, më të vlerat, ndër cilat edhe sot kujtonet origjinën shqiptare, ku flitet gjuha arbëreshe, mbahen zakonët tradicionale dhe ritin krishterë grek-bizantin. Këta janë : Kundisa (Contessa Entellina), Hora e Arbëreshëvet (Piana degli Albanesi), katundi kryesore më i madh dhe populluar, Shëndastina (Santa Cristina Gela). Vetëm Hora e Arbëreshëvet ka 15.135 banorë Arbëreshë, shpërndara në krahinë. Nuk llogariten ata të shpërndara në Sicili, Itali dhe pjesa tjetër e botës.

Kryeqyteti i Sicilisë është Palermo (686.722 banorë), ndërsa qytetet më të rëndësishme janë : Katania (313.110 banorë), Mesina (252.026 banorë), Sirakuza (123.657 banorë), Gela (72.774 banorë), Trapani (68.346 banorë), Kaltaniseta (61.438 banorë), Agrixhento (54.619 banorë), Raguza (68.956 banorë), Marsala (50.000 banorë) dhe Ena (28.983 banorë).

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Sicilia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]