Sidrit Bejleri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sidrit Bejleri
Emri i lindjesSidrit Bejleri
Lindi22 korrik 1976
OrigjinaShkodër, Shqipëri
Këngëtar
Vitet aktik1992 e ne vazhdim
WebsiteFaqe adhuruesish në Facebook

Sidrit Bejleri është një nga emrat më të njohur të botës së muzikës shqiptare.

Është diplomuar për kanto në Akademinë e Arteve në Tiranë. Nuk ka zhanër të këndimit të cilin mos ta ketë lëvruar siç vetëm ai di. Këndon opera, muzikal, muzikë të lehtë dhe popullore, por edhe lirika fetare (ilahi). Aktualisht punon pranë Teatrit të Operas dhe Baletit, Tiranë, si bas bariton, ka vënë në skenë veprat e njohura klasike të Puçinit, Verdit… e kështu me radhë. Per pese sezone rradhazi ka qene pjesëmarrës si pjese e jurise ne spektaklin televiziv The Voice of Albania një spektakël i përjavshëm televiziv për zbulimin e talenteve të rinj mjaft i ndjekur nga publiku shqiptar. Per dy sezone rradhazi ka qene trajneri fitues i Voice of Albania, heren e pare me kengetaren Venera Lumani dhe heren e dyte me kengetarin Florent Abrashi. Ndersa ne sezonin e peste ka mberritur ne naten finale me dy konkurente Tahir "Tiri" Gjocin dhe Lorenc Hasramen ku fitues i Voice of Albania 5 eshte shpallur Tiri.[nevojitet citimi]