Sigishoara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sighișoara
Qytet
noform
Pamje nga Villa Franka
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Sighișoara is located in Rumania
Sighișoara
Sighișoara

Koordinatat: 46°13′1″V 24°47′28″L / 46.21694°V 24.79111°L / 46.21694; 24.79111

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Rajoni Mureș
Kryetari i Bashkisë Ovidiu Mălăncrăvean
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 380 m (m.n.d.)
Popullsia 28.102 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal 545400
Koordinatat 46° 13′ 1″ Veri

24° 47′ 28″ Lindje

Sighișoara është qytet në lumin Târnava Mareqarkun MureșRumani. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2011, qyteti ka pasur 28,102 banorë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e popullsisë
1912 1930 1948 1956 1966 1977 1992 2002 2011
10,913 13,033 18,284 20,363 25,109 33,072 36,170 32,304 28,102
  • Më 1910, qyteti ka pasur gjithsej 11,587 banorë, 5.486 gjermanë, 3.031 rumunë, 2.687 hungarezë dhe 383 ishin prej nacionaliteteve tjera.
  • Më 1930, qyteti ka pasur gjithsej 13,033 banorë, përfshirë 5.236 gjermanë, 4.366 rumunë, 2.896 hungarezë, 146 hebrenjë etj.
  • Më 1948, qyteti ka pasur gjithsej 15.992 banorë, 9.363 rumunë, 6.320 gjermanë, 2.136 hungarezë dhe 560 ishin prej nacionaliteteve tjera.[1]
  • Më 1992, qyteti ka pasur gjithsej 34.537 banorë, 25.387 ishin rumunë, 1.327 gjermanë, 6.948 hungarezë dhe 853 ishin prej nacionaliteteve tjera.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Emil Giurgiu, Sighișoara, Ed. Sport-Turism, București, 1982, p. 57