Sillamäe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sillamäe
Qytet
noform
Vendndodhja
Sillamäe is located in Estonia
Sillamäe
Sillamäe

Koordinatat: 59°23′35″V 27°46′27″L / 59.39306°V 27.77417°L / 59.39306; 27.77417

Administrimi
Shteti Flamuri Estonia
Qarku Ida-Viru
Kryetari i Bashkisë Jelena Koršunova[1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10.54 km2
Lartësia 18 m (m.n.d.)
Popullsia 13,666 banorë (1 janar 2017)
Dendësia 1,300 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3
Kodi Postal 40231 to 40233
Prefiksi (+372) 033
Targa I
Koordinatat 59° 23′ 35″ Veri

27° 46′ 27″ Lindje

Faqja Zyrtare www.sillamae.ee

Sillamäe (Rusisht: Силламяэ) është qytet në qarkun Ida-Viru në pjesën veriore të Estonisë, në bregun jugor të Gjirit të Finlandës. Sipas vitit 2017, qyteti ka pasur 13,666 banorë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sillamäe ka klimë kontinentiale. Muaji më i nxehtë është korriku, ku temperatura mesatare është 17 °C, ndërsa muaji më i ftohtë është janari, ku temperatura mesatare është -13 °C.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Linnavalitsus". Sillamäe. Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 korrik 2011. Marrë më 6 tetor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)