Silvesteri II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Silvesteri II
Silvester II.JPG
papa i 139 i Kishës Katolike
2 prill 999
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja mars 999
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 12 maj 1003
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gregori V
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gjoni XVII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Gerberto di Aurillac
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Alvernia, 950 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 12 maj 1003
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Silvesteri II (Gerberto di Aurillac l. 950 afërsisht, Alvernia - v. 12 maj 1003, Roma) ishte papa i 139 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më mars 999 dhe deri më 12 maj 1003. Paraardhës i tij ishte papa Gregori V, ndërsa pasardhësi papa Gjoni XVII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori V
Papë
mars 99912 maj 1003
Pasardhësi 
papa Gjoni XVII