Jump to content

Silvesteri II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Silvesteri II
papa i 139 i Kishës Katolike
2 prill 999
Zgjedhja mars 999
Fundi papatit 12 maj 1003
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gregori V
Pasardhësi papa Gjoni XVII
Emri Gerberto di Aurillac
Lindja Alvernia, 950 afërsisht
Vdekja Roma, 12 maj 1003
Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Silvesteri II (Gerberto di Aurillac l. 950 afërsisht, Alvernia - v. 12 maj 1003, Roma) ishte papa i 139 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më mars 999 dhe deri më 12 maj 1003. Paraardhës i tij ishte papa Gregori V, ndërsa pasardhësi papa Gjoni XVII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori V
Papë
mars 99912 maj 1003
Pasardhësi 
papa Gjoni XVII