Silvesteri III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Silvesteri III
Benedetto10.jpg
papa i 146 i Kishës Katolike
20 janar 1045
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 13 janar 1045
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 10 mars 1045
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Benedikti IX
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gregori VI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Giovanni dei Crescenzi Ottaviani
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, 1000 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 1062 afërsisht

Papa Silvesteri III (Giovanni dei Crescenzi Ottaviani l. 1000 afërsisht, Roma - v. 1062 afërsisht, ) ishte papa i 146 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 13 janar 1045 dhe deri më 10 mars 1045. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti IX, ndërsa pasardhësi papa Gregori VI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Silvesteri III - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti IX
Papë
13 janar 104510 mars 1045
Pasardhësi 
papa Gregori VI