Sindia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Sindia
Qytet
noform
Pamje nga Sindia
Vendndodhja
 Sindia is located in Itali
 Sindia
 Sindia
40°17′38″V 8°39′25″L / 40.294°V 8.657°L / 40.294; 8.657Koordinatat: 40°17′38″V 8°39′25″L / 40.294°V 8.657°L / 40.294; 8.657
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Nuoros
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 58.57 km2
Lartësia 509 m (m.n.d.)
Popullsia 1.717 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   08018
Prefiksi   0785
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Sindia (Sindìa) është një komunë në Italiprovincën Nuoros, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 58.57 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 509 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 1.717 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sindia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale