Jump to content

Sint-Niklaas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sint-Niklaas
Popullsia
 • Gjithsej75.208
{{{postal_code_type}}}
9100, 9111, 9112
Faqja zyrtarewww.sint-niklaas.be

Sint-Niklaas (Frëngjisht: Saint-Nicolas) është komunë në Rajonin Flemish. Komuna është e njohur për marketin më të madh në Belgjikë. Në një moment, komuna ka bërë edhe pemën më të madhe të krishtlindjeve dhe vezën më të madhe të pashkëve.

Ngjarjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Në javën e parë të muajit shtator, Sint-Niklaas mban takimin ndërkombëtarë të balonave dhe festivalin muzikor e cila zgjatë tre ditë.
 • Gjatë javës së fundit të vitit, Sint-Niklaas mban turneun ndërkombëtarë të volejbollit.

Kryetarët e Bashkisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Henri Heyman (1933–1946);
 • Romain De Vidts (1947–1962);
 • Frantz Van Dorpe;
 • Paul De Vidts (1977–1988);
 • Lieven Lenaerts (1995–1996);
 • Jef Foubert (1997–2000);
 • Freddy Willockx (1989–1994 dhe 2001 - qershor 2010).
 • Christel Geerts, kryetarja e parë femër të Sint-Niklaas. (Korrik 2010 - 2012)
 • Lieven Dehandschutter (2013-)

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]