Siri Kodra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Siri Kodra (Dibër, 1920 - 1942) ka qenë veprimtar i LANÇ-it në rezistencën shqiptare gjatë Luftës së Dytë Botërore, duke rënë dëshmor i rezistencës.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka lindur ne vitin 1920 në shehër të Dibrës, familja u zhvendosën më 1924 në Tiranë. Ndoqi mësimet në Gjimnazin Shtetëror të Tiranës në vitet '30.

Kur Shqipëria u pushtua nga Italia u revoltua dhe më pas u bë pjesë e çetës së Dumresë, të cilën më pas e drejtoi. Në tetor të 1942 pasi i ishte bashkëngjitur çetës së Pogradecit, u sulmuan nga disa avionë italianë, ku Siriu ra dëshmor.

Një shkollë 9 vjeçare mban emrin e tij.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]