Sistemi i Raketave me Lëshim të Shumëfishtë M270

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
M270 MLRS - Dakota e Jugut

Sistemi i Raketave me Lëshim të Shumëfishtë M270 (M270 MLRS) është një raketë lëshuese e shumëfishtë e blinduar, vetëlëvizëse, e zhvilluar nga Amerika.

Varianti i ushtrisë amerikane i automjetit MLRS bazohet në shasinë e automjetit luftarak Bradley. M270-ët e parë u dorëzuan në vitin 1983. MLRS u miratua më pas nga disa vende të NATO-s dhe vende të tjera. MLRS pa shërbimin e parë me Shtetet e BashkuaraLuftën e Gjirit të vitit 1991. MLRS është përmirësuar për të gjuajtur raketa të drejtuara dhe është përdorur nga Ukraina në pushtimin rus të Ukrainës në vitin 2022.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "M270 Multiple Launch Rocket System", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-22, marrë më 2022-12-22