Lumi i Sitnicës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Sitnica)
Shko te: navigacion, kërko
Sitnica
Lumi Sitnica,Vushtrri, Kosova.JPG
Sitnica
Sitnica is located in Kosova
Sitnica
Sitnica
Vendi Kosova Kosova
Grupi Rrafshi i Kosovës
Koordinatat 42°54′03″V 20°52′23″L / 42.9008°V 20.8730°L / 42.9008; 20.8730Koordinatat: 42°54′03″V 20°52′23″L / 42.9008°V 20.8730°L / 42.9008; 20.8730
Lloji Lumë
Hyrje kryesore Sazlia
Burime lumi Lumi Drenica, Lumi i Llapit
Dalje kryesore Ibri
Pellgu Danubi, Deti i Zi
Gjatësia maks. 90 km (56 mi)
Sipërfaqja 3,129 km2 (1,208 sq mi)
Vëllimi i ujit 9.5 m3/s (340 cu ft/s)
Lartësia e sipërfaqes 560 m (1,840 ft)499 m (1,637 ft)
Vendbanimet Lipjani, Fushë Kosova, Vushtrria, Mitrovica

Sitnica është një lumKosovë dhe degë kryesore e Ibrit.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Lumi Sitnica dallohet jo vetëm përkrah madhësia e pellgut (2.861 km²), por edhe me prurje vjetore (16,6 m³/s). Sitnica formohet nga rrjedha Matica me Sazlinë dhe lumen e Shtimes. Këto rrjedha afër fshatit Robovc bashkohen, duke formuar lumen Sitnicë. Nga këtu e deri në vendderdhje në lumen Ibër, afër Mitrovicës kalon gjatësinë prej 90 km. Veçori e këtij lumi është pjerrtësia e vogël. Pra karakterizohet si lum fushor.

Sitnica dallohet, jo vetëm me prurje të vogël por edhe për ndryshime të theksuara gjatë vitit. Prurje më të theksuar ka në dimër dhe pranverë, ku përveç shirave ndikon edhe shkrirja e borës. Shtrati I Sitnicës nuk është stabil. Gjatë vërshimeve mbulon një pjesë të fushës në mes Lipjanit dhe Mitrovicës, duke shkaktuar dëme të mëdha. Përkundrazi, në verë prurja është shum e vogël, e cila në vendderdhje në Ibër është 2,35 m në sek.[1]

Sitnica i mbledh ujërat e lumit të Gadimës, të Janjevës, të Graçankës, të Prishtinës, të Llapit dhe të Samadrezhës, në anën e djathtë, dhe të Drenicës,e të Lushtës, në anën e majtë.[2]

Galeria[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje interwiki[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Sitnica – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Mala Prosvetina Enciklopedija, Third edition (1985); Prosveta; ISBN 86-07-00001-2
  2. ^ Jovan Đ. Marković (1990): Enciklopedijski geografski leksikon Jugoslavije; Svjetlost-Sarajevo; ISBN 86-01-02651-6