Skënderbeu (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Skënderbeu - Lufëtari i madh i Shqipërise

Skënderbeu
Viti 1953
Regjia Sergei Yutkeviç
Produksioni {{{producenti}}}
Skenari {{{autori}}}
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Akaki Khorava
Besa Imami
Avdie Alibali
Marie Logoreci etj.
Muzika Çesk Zadeja, Georgi Sviridov
Kinematografia
Montazhi
Studioja kinematografike Shqipëria e Re
MosFilm
Shpërndarë nga
Data e daljes në kinema 28 nëntor 1954
Kohëzgjatja 124 Minuta
Shteti Shqipëria Shqipëria
Rusia Rusia
Gjuha Shqip
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga
Pasohet nga
[ Faqja zyrtare]
IMDb.Logo.png Skënderbeu - Lufëtari i madh i Shqipërise
Skënderbeu - Lufëtari i madh i ShqipëriseAll Movie Guide

Skënderbeu (ShBA: Skanderbeg / Rusi: Великий воин Албании Скандербег) është një film shqip i prodhuar në Shqipëri dhe Rusi në vitin 1953.

Përmbajtja[redakto | redakto tekstin burimor]

Filmi është një film historik mbi jetën e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Gjergj Kastioti bashkon princërit shqiptarë duke u martuar me Donika Kastrioti dhe duke organizuar Besëlidhjen e Lezhës, por përballet edhe me tradhtinë e Hamza Kastrioti, nipi i tij. Filmi ka skena masive të betejave historike dhe rrethimit të Krujës. Është filmi i parë artistik, frut i bashkëpunimit shqiptaro-sovjetik.

Aktorë dhe rolet[redakto | redakto tekstin burimor]

Çmime[redakto | redakto tekstin burimor]

Filmi u emërua për 3 çmime në Festivalin e Filmit në Kanë, të treja për regjizorin Sergei Jutkevic, dy nga të cilat i fitoi.[1]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura awards

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

SkënderbeuInternet Movie Database