Skövde

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Skövde
Qytet
noform
Pamje nga Skövde
Stema_figura
Stema e Skövde
Vendndodhja
Skövde is located in Suedia
Skövde
Skövde

Koordinatat: 58°23′V 13°51′L / 58.383°V 13.850°L / 58.383; 13.850

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Västergötland
Qarku Västra Götaland
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 20.31 km2
Popullsia 34,466 banorë
Dendësia 1,697 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Faqja Zyrtare www.skovde.se

Skövde është qytet në provincën Västergötland, Suedi me 34,466 banorë më 2010.[1] Skövde ndodhet 150 kilometra në verilindje të Göteborgut.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Fortsatt stor ökning av befolkning i tätorter" (në suedisht). Statistics Sweden. 20 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2012. Marrë më 10 janar 2012.