Skagaströnd

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Skagaströnd
Sveitarfélagið Skagaströnd
Qytezë dhe Komunë
noform
Vendndodhja e komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Islanda
Rajoni Rajoni Veriperëndimor
Provinca Zona Veriperëndimore
Kryetari i komunës Magnús B. Jónsson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 53 km2
Popullsia 498 banorë
Dendësia 9.4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC±00
Kodi Postal 545

Skagaströnd (islandisht: Sveitarfélagið Skagaströnd), është një qytezë dhe komunëIslandë. Ndodhet në rajonin veriperëndimor, dhe është pjesë e zonës zgjedhore veriperëndimore.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skagaströnd ka qenë një qendër tregtare që nga fundi i shekullit të 15-të. Sot është një port i lulëzuar peshkimi me impiantet e përpunimit të prodhimeve të detit. Në Skagaströnd ka një shkollë për fëmijët deri në 15 vjeç, një dyqan ushqimor, një qendër shëndetësore, një kishë, shërbime banimi për të moshuarit, një qendër sportive, pishine, Café, restoranti Borgin, një kurs golfi, një hapësirë të mirë për kamping, etj. Distanca nga kryeqyteti Reykjavik është 268 km.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Koordinatat: 65°50′V 20°19′P / 65.833°V 20.317°P / 65.833; -20.317