Jump to content

Skagaströnd

Coordinates: 65°50′N 20°19′W / 65.833°N 20.317°W / 65.833; -20.317
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Skagaströnd
Sveitarfélagið Skagaströnd
Qytezë dhe Komunë
Vendndodhja e komunës
Vendndodhja e komunës
Popullsia
 • Gjithsej498
{{{postal_code_type}}}
545

Skagaströnd (islandisht: Sveitarfélagið Skagaströnd), është një qytezë dhe komunëIslandë. Ndodhet në rajonin veriperëndimor, dhe është pjesë e zonës zgjedhore veriperëndimore.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skagaströnd ka qenë një qendër tregtare që nga fundi i shekullit të 15-të. Sot është një port i lulëzuar peshkimi me impiantet e përpunimit të prodhimeve të detit. Në Skagaströnd ka një shkollë për fëmijët deri në 15 vjeç, një dyqan ushqimor, një qendër shëndetësore, një kishë, shërbime banimi për të moshuarit, një qendër sportive, pishine, Café, restoranti Borgin, një kurs golfi, një hapësirë të mirë për kamping, etj. Distanca nga kryeqyteti Reykjavik është 268 km.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


65°50′N 20°19′W / 65.833°N 20.317°W / 65.833; -20.317