Skaun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Skaun (kthjellim).


Skaun
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Sør-Trøndelag
Kryeqëndra Børsa
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Jon P. Husby (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°16′V 10°3′L / 63.267°V 10.050°L / 63.267; 10.050 (Skaun)Koordinatat: 63°16′V 10°3′L / 63.267°V 10.050°L / 63.267; 10.050 (Skaun)
Sipërfaqja 224 km2
Popullsia 6.326 banorë 2004
Dendësia 28,24 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Skauning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1046
Børsa is located in Norvegjia
Børsa
Børsa
Skaun – harta_foto
www.skaun.kommune.no

Skaun është një komunëqarkun Sør-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 224 km² dhe popullsi 6326 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Skaun – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]