Skirtarët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Skirtonët)
Jump to navigation Jump to search

Skirtarët (Scirtari) të njohur edhe si Skirtonët (Scirtones) ishin një fis ilir në kuadër të Dardanisë, ndërsa në disa burime përmenden edhe si nën fis i pirustëve, [1] e madje edhe dalmatëve dhe Dalmacisë. Skirtarët i kishin 72 dekurie. [2] [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ J.J. Wilkes (1992). The Illyrians . Oxford: Blackwell. p. 217. ISBN 0-631-19807-5.
  2. ^ A. Bowman, E. Champlin, and A. Lintott (1996), The Cambridge Ancient History, Vol. 10: The Augustan Empire, 43 BC-AD 69 , p. 578
  3. ^ [lidhje e vdekur] Scirtari in Gaffiot], Félix (1934) Dictionnaire Illustré Latin-Français, Hachette