Skodje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Skodje (kthjellim).


Skodje
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Skodje

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Skodje
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Modolf Hareide (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°30′V 6°41′L / 62.500°V 6.683°L / 62.500; 6.683 (Skodje)Koordinatat: 62°30′V 6°41′L / 62.500°V 6.683°L / 62.500; 6.683 (Skodje)
Sipërfaqja 120 km2
Popullsia 3.668 banorë 2004
Dendësia 30,57 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Skodjebygdar ose Skodjebygder
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0513
Vendndodhja
Skodje is located in Norvegjia
Skodje
Skodje
Skodje – harta_foto
www.skodje.kommune.no

Skodje është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 120 km² dhe popullsi 3668 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Skodje – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]