Slavoljub Eduard Penkala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Slavoljub Penkala
Slavoljub Eduard Penkala.jpg
Slavoljub Penkala in 1920
U lind në
Eduard Pękała

20 Prill 1871(1871-04-20)
Vdiq5 Shkurt 1922 (50 vjeç)
Vendi i prehjesMirogoj Cemetery
KombësiaCroatian
ArsimiRoyal Saxon Polytechnic Institute (Ph.D., 1898)
Punësimi
 • Inventor
 • aviation pioneer
 • entrepreneur
Njohur përInventing the mechanical pencil
Bashkëshorte/tEmily Stoffregen
Fëmijë4

Slavoljub Eduard Penkala (20 prill 1871 – 5 shkurt 1922) ishte një inxhinier dhe shpikës kroat me origjinë holandeze - polake . [1] [2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eduard Penkalla lindi në Liptószentmiklós (tani Liptovský Mikuláš), në atë kohë pjesë e Austro-Hungarisë, nga Franciszek Pękała, i cili ishte me origjinë polake, dhe Maria Pękała (e mbilindja Hannel), e cila ishte me origjinë holandeze. Ai ndoqi Universitetin e Vjenës dhe Institutin Politeknik Sakson Mbretëror, duke u diplomuar nga ky i fundit më 25 mars 1898 dhe vazhdoi të fitonte një doktoraturëkiminë organike . Gjatë studimeve, ai ndoqi mësimet e violinës ku u takua me gruan e tij të ardhshme, pianisten Emily Stoffregen. Më pas ai u transferua me gruan e tij në Zagreb (i cili atëherë ishte në Mbretërinë e Kroacisë-Sllavonisë ). Për të shënuar besnikërinë e tij ndaj atdheut të tij të ri, ai mori emrin kroat Slavoljub ( kroatisht për " sllavofil "), duke u bërë një kroat i natyralizuar.

Ai u bë i njohur për zhvillimin e mëtejshëm të lapsit mekanik (1906) [3] - më pas i quajtur "lapsi automatik" - dhe stilografi i parë me bojë të fortë (1907). [4] Më 24 janar 1906 ai regjistroi patentën për një laps automatik. Duke bashkëpunuar me një sipërmarrës të quajtur Edmund Moster, ai filloi kompaninë Penkala-Moster dhe ndërtoi një fabrikë stilolapsash që ishte një nga më të mëdhatë në botë në atë kohë. Ndërsa biznesi u rrit, një fabrikë e dytë u ngrit në Berlin. Kompania, e quajtur tani TOZ Penkala, ekziston ende sot.

Penkalla gjithashtu ndërtoi avionin e parë kroat që fluturoi në vend, Penkala 1910 Biplane, i drejtuar nga Dragutin Novak, i cili ishte gjithashtu piloti i parë kroat. Ai ndërtoi dhe shpiku shumë produkte dhe pajisje të tjera dhe mbajti gjithsej 80 patenta .

Ndër shpikjet e tij të patentuara ishin:

 • një termofor
 • një shishe me ujë të nxehtë - shpikja e tij e parë e patentuar, "Termofor"
 • një lloj detergjenti i bluar
 • frenat hekurudhor
 • një bateri anode

Ai themeloi gjithashtu një kompani tjetër të quajtur Elevator Chemical Manufacturing Company, e cila prodhonte kimikate të ndryshme si detergjentë, dyll vulosës dhe "Radium Vinovica", një ilaç i ngjashëm me patentën që u faturua si shërues i reumatizmit .

Ai kishte katër fëmijë me gruan e tij, Emily.

Penkala vdiq në Zagreb në moshën 50-vjeçare, pasi u sëmur nga pneumonia në një udhëtim pune. Ai u varros në varrezat e Mirogojve .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Google obilježio 141. godišnjicu rođenja Slavoljuba Penkale" (në kroatisht). Nova TV. 2012-04-20. Marrë më 2012-04-20.
 2. ^ HINA (2012-04-20). "Google se sjetio Penkale" (në kroatisht). Business.hr. Arkivuar nga origjinali më 2012-04-20. Marrë më 2012-04-20.
 3. ^ "Penkala.hr | Pens | Slavoljub Penkala | Pen | About Penkala". Arkivuar nga origjinali më 2008-10-06. Marrë më 2008-08-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Croatia - Croatian National Tourist Board". Arkivuar nga origjinali më 2007-04-06. Marrë më 2007-03-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]