Sllallomi i madh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një skiator në portë skijimi

Sllallomi i madh është një disiplinë e skijimit alpin e cila përfshin skijimin midis grupeve të shtyllave ( portave ) të vendosura në një distancë më të madhe nga njëri-tjetri sesa në sllallom, por më pak se në Supersllallom.

Sllallomi dhe sllallomi i madh përbëjnë ngjarje teknike në garat e skive alpine. Kjo kategori i ndan ato nga ngjarjet e shpejtësisë së Supersllallomit dhe tatëpjetës. Ngjarjet teknike zakonisht përbëhen nga dy garime, të mbajtura në kurse të ndryshme në të njëjtën pistë skijimi.

Kursi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rënia vertikale për një kurs të sllallomit të madh duhet të jetë 250–450 metres (820–1,480 ft) për burrat, dhe 250–400 metres (820–1,310 ft) për gratë. Numri i portave në këtë disiplinë sportive është 56-70 për burrat dhe 46-58 për gratë. Numri i ndryshimeve të drejtimit në një kurs është i barabartë me 11-15% të rënies vertikale të kursit në metra, 13-18% për fëmijët. Si shembull, një kurs me një rënie vertikale prej 300 metres (984 ft) do të kishte ndryshime të drejtimit 33–45 për një garë të rritur. [1]

Shpejtësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse sllallomi i madh nuk është ngjarja më e shpejtë në ski, mesatarisht një garues i trajnuar mirë mund të arrijë shpejtësi mesatare prej 40 kilometres per hour (25 mph)

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sllallomi i parë i madh u mbajt në vitin 1935 në Motarone në Itali, mbi Liqenin Maggiore, afër Stresit, më 20 Janar. [2] Pas një muaji, sllallomi i dytë i madh u mbajt në Marmolada në Malet Dolomite të Italisë, nga Guenther Langes. [3]

Sllallomi i madh u shtua në kampionatet botërore në vitet 1950 në Aspen, Colorado, dhe debutoi në Lojërat Olimpike Dimërore në vitin 1952 në Oslo, Norvegji, drejtuar në Norefjell. Që atëherë kjo disiplinë e sporteve dimërore është drejtuar në çdo kampionat botëror dhe Olimpiadë. Fillimisht një ngjarje me një vrapim, një vrapim i dytë u shtua për burra në kampionatet botërore në vitin 1966 dhe 1968 . Vrapimi i dytë për femra u shtua në kampionatet botërore në vitin 1978, dhe bëri debutimin e tij olimpik në vitin 1980 .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The International Ski Competition Rules" (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2018-03-25. Marrë më 2017-01-16.
  2. ^ Francesco Vida. La storia dello sci in Italia.
  3. ^ Allen, John (2010-01-31). "First Giant Slalom". Skiing Heritage (në anglisht). International Skiing History Assoc. Marrë më 31 dhjetor 2011.