Sllavonski Brod

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Slavonski Brod
Brod, Bród, Brod na Savi
—  Qytet  —
stema_figura
Pamje nga Sllavonski Brod

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Slavonski Brod-Posavina
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.16°0′0″V 18.01°0′0″L / 45.16000°V 18.01000°L / 45.16000; 18.01000 (Slavonski Brod)Koordinatat: 45.16°0′0″V 18.01°0′0″L / 45.16000°V 18.01000°L / 45.16000; 18.01000 (Slavonski Brod)
Popullsia 52.978 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Slavonski Brod is located in Kroacia
Slavonski Brod
Slavonski Brod

Slavonski Brod (në Kroatisht Brod, Bród, Brod na Savi) është një qytet në zhupaninë Slavonski Brod-PosavinaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 52978 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 53473 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 58642 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.93%[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 27 tetor 2012. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]