Smøla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Smøla (kthjellim).


Smøla
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Smøla

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Hopen
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Iver G. Nordseth (V)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°24′V 8°1′L / 63.400°V 8.017°L / 63.400; 8.017 (Smøla)Koordinatat: 63°24′V 8°1′L / 63.400°V 8.017°L / 63.400; 8.017 (Smøla)
Sipërfaqja 282 km2
Popullsia 2.248 banorë 2004
Dendësia 7,97 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Smølværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1941
Vendndodhja
Hopen is located in Norvegjia
Hopen
Hopen
Smøla – harta_foto
www.smola.kommune.no

Smøla është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 282 km² dhe popullsi 2248 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Smøla – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]