Jump to content

Smarta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Smartë
Σμέρτου
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej244
Emri i banorëveSmarqot

Smartë (greqisht: Σμέρτου/Smértos) është fshat në qarkun i Çamërisë, Greqi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga veriu Smarta kufizohet me Lopësin, nga lindja me Shqefarin, nga perëndimi me Skupicën dhe nga jugu me lumin Kalama. Para Luftës së Dytë Botërore, Smartë kishte këto lagje: Mëhalla e Sipërme dhe Mëhalla e Poshtëme.[1]

Toponimet të fshatit Smartë:(Para Luftës së Dytë Botërore)[2]

 • Ar’ e Benës - kodër që ka një arë në krye, në V.
 • Arat e Thanos – ara, në J.
 • Armusa – arë, në P.
 • Arra – arë, në P.
 • Bardhërrat – arë, në J.
 • Ballanot - arë në fushë, në P.
 • Bezhàne – ara, në P.
 • Bregu i Komanit – breg, në P.
 • Bregu i Lopëve – breg, në P.
 • Bregu i Bazos — burim, në P.
 • Burim i Ujthit – burim, në J.
 • Bushake – arë, në P.
 • Çuk’ e Birbilit - çukë në Mal të Thatë, në V.
 • Dardha – arë, në P.
 • Dosela – arë, në P.
 • Duhani — arë që mbillej duhan, në J.
 • Fiqet – anë, në P.
 • Flutura — arë, në V.
 • Folej’ e Birbilit – kodër, në V.
 • Frrashnjeta - arë, në J.
 • Fush’ e vogël – ara, në P.
 • Gropa – baçë, në P.
 • Gur i Cjapit – shkëmb, në J.
 • Gur i Hoxhës – shkëmb, në V.
 • Hoxhëla - emër are që mban emrin e të shoqes së hoxhës, në P.
 • Irat – fushë, në J.
 • Kaçabar – kodrinë, në VL.
 • Kopështrat – kopështe, në J.
 • Kroi Çelos – krua, në JL.
 • Kroi Livadhit – krua, në P.
 • Kroi Mahmudése - krua.
 • Kroi Osmanit - krua në Qafë të Smartës, në V.
 • Kroi Resulate - krua i fisit të Resulenje, në L.
 • Kroi Zi - krua që buron ujë të zi, të papijshëm, në L. Atë ujë e përdorin gratë për të larë rrobat.
 • Lis i Abazit – arë, në V.
 • Livadhi Zajmit – livadh, në J.
 • Lumi Kalamà - në J.
 • Maraj’ e Smartes – kullotë, në P.
 • Pill i Tasinit - ara ku dihet ka qënë pyll, në J.
 • Prroi Bajramit – përrua, në VL. Këtu është rrethuar aga turqit çeta atdhetare e Muharrem Rushitit. Aty u plagos në këmbë Muharremi si edhe Adem lzeti nga Kocka. Rrethimi u ça (tregoi: Musa Demi).
 • Proi Stanit – përrua, në V.
 • Pus i Abazit — pus i ndërtuar me gurë, në L. Këtë pus e ka pasë ndërtuar Abaz Hamiti, udhëheqësi popullor nga ky fshat, i vrarë gjatë luftës Ballkanike në luftimet me grekët në Filipjadhë ose Pesë-Puse.
 • Qaf’ e Kalldrëmit - qafë, në V.
 • Qaf’ e Madhe – qafë, në J.
 • Qaf’ e Smartes – qafë, në V.
 • Qaf’ e Shelkut - qafë që ndan Smarten me Lopësin, në V.
 • Qiure - shesh ku ndodhen varret e fshatit, në J.
 • Rem’ i Pillit – rrëke, në J.
 • Salot – ara, në P.
 • Smajlenjet - ara, në P.
 • Strungat – ara, në V.
 • Shkëmb i Xhikos - shkëmb në një pllajë, në J.
 • Udha e Lopësit - rrugë që të çon për të Lopës, në V.
 • Udha e Shqéfarit - rrugë që të çon në Shqéfar, në L.
 • Vaj’ e Grikasve - va lumi, në J.
 • Vaj’ e Komatit - va lumi, në J.
 • Vaj’ e Potameve - va lumi, në J.
 • Vreshta - ara të cilat dikur kanë qenë vreshta, në P.
 • Vreshtat e Abazit - ara, në VP.
 • Xhami e Resulate – xhami, në qendër.
 • Xhixhinjet – ara, në JP.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familjet në fshatin Smartë:(Para Luftës së Dytë Botërore)[3]

Bilushénjtë, Biraçenjtë, Çelàtë, Korbenjtë, Lazenjtë, Mallaménjtë, Resulénjtë dhe Shipéntë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Fatos Mero Rrapaj (1995). Fjalori Onomastik i Epirit. Eurorilindja. f. 108.
 2. ^ Rrapaj. Fjalori Onomastik i Epirit. 1995. f. 108-109.Treguan: 1) Ferrik Beduli 60 vjeç. refugjat i 1944-ës nga Smartë, me banim në Tiranë. 2) Shahin Vejseli, 54 vjeç. refugjat i 1944-ës nga Smartë, banon në Tiranë. tetor. 1965.
 3. ^ Rrapaj. Fjalori Onomastik i Epirit. 1995. f. 108.