Smolensku

Coordinates: 54°46′58″N 32°02′43″E / 54.78278°N 32.04528°E / 54.78278; 32.04528
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Smolensk
Смоленск
Qytet
Pamje e Smolenskut në 1912. Fotografi e hershme me ngjyra nga Sergey Prokudin-Gorsky
Pamje e Smolenskut në 1912. Fotografi e hershme me ngjyra nga Sergey Prokudin-Gorsky
Flamuri i Smolensk
Stema zyrtare e Smolensk
Smolensku is located in Earth
Smolensku (Earth)
Koordinatat: 54°46′58″N 32°02′43″E / 54.78278°N 32.04528°E / 54.78278; 32.04528
ShtetiRusia
Subjekte federaleOblasti Smolensk
ThemelimiE panjohur (u përmend që nga viti 863)[1]
Qeveria
 • KreuAndrew Borisov
Sipërfaqja
 • Gjithsej166,35 km2 (6,423 sq mi)
Lartësia mbidetare
242 m (794 ft)
Popullsia
 (2021)
 • Gjithsej320 170
 • Dendësia192.468/km2 (4,9849/sq mi)
Zona kohoreUTC+3 (MSK)
Kodi postar
214ХХХ
Prefiksi+7 4812
Faqja zyrtarewww.smoladmin.ru

Smolensk (Rusisht: Смоле́нск) është një qytet dhe qendra administrative e Oblastit Smolensk, i gjendur në lumin Dnjepër. I gjendur 360 kilometra në jugperëndim të Moskës, ky qytet i fortifikuar me mure është shkatërruar disa herë në rrjedhën e gjatë të historisë së saj sepse ishte në rrugët pushtuese të Perandorisë Mongole, Komonuelthit Polako-Lituanez, Cardomit të Rusisë, Bonapartit (Perandoria e Parë Franceze) dhe Hitlerit (Gjermania Naziste). Sot, Smolensku shquhet për elektronikën, tekstilet, përpunimin e ushqimeve dhe të diamanteve.

  1. ^ Историческая справка