Smolensku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Smolensk
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Rusia
Qarku Smolensk
Kryetari i Bashkisë Konstantin Lazarev
Partia Rusia e Bashkuar
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 288.5 km2
Popullsia 316.500 banorë
Dendësia 1.097 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 214XXX
Prefiksi +7 +7 4812
Faqja Zyrtare [1]

Smolensk (Rusisht: Смоле́нск; Bjellorus: Смаленск; Lituanisht: Smolenskas;Polonisht: Smoleńsk;Gjermanisht: Smolensk) është një qytet rus dhe qendra administrative e Oblastit (rreth) të Smolenskut, i gjendur në lumin Dnjepër. I gjendur 360 kilometra në jugperëndim të Moskës, ky qytet i fortifikuar me mure është shkatërruar disa herë në rrjedhën e gjatë të historisë së saj sepse ishte në rrugët pushtuese të Napoleonit dhe Hitlerit. Sot, Smolensku shquhet për elektronikën, tekstilet, përpunimin e ushqimeve dhe të diamanteve.

Popullsia: 325,137 (regj. 2002); 341,483 (sipas regj. i 1989).