Smrekonica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Smrekonicë
Gjytezë
Fshat
Vendndodhja
Smrekonicë is located in Kosova
Smrekonicë
Smrekonicë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Vushtrri
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 589 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 52′ 7″ Veri

20° 56′ 28″ Lindje

Smrekonicë është një vendbanim në komunën e Vushtrrisë, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Gjytezë.

Smrekonica është një prej vendbanimeve më të vjetra të kësaj treve. Në majë të kodrës afër fshatit gjenden gërmadhat e një kështjelle të vjetër që quhet Gjytet , ku aty gjenden muret , pusi i ujit që dëshmojnë për të . Ndërsa në pjesën nën Gjytet , në arat e quajtura të Smajl Agës, gjenden gjurmët e vendbanimit , si tjegulla, tulla , gypa të ujësjellësit , kanalizimit , etj. Smrekonica fillon në pjesën e quajtur Llanak, Kodra e Priftit dhe vazhdon tek Arat e Qairit dhe Petrishit .

Smrekonica është përmendur në defterin kadastral osman te Vilajetit Vëllk të vitit 1455 me emrin Smrakovnica dhe në atë kohë kishte 7 shtëpi , ndërsa si vendbanim është regjistruar në vitin 1530 në kuadër të Sanxhakut të Vushtrrisë me emrin Ismrekovniçe

Në vitin 1566-74 ishin të regjistruara 35 shtëpi .

Sipas një legjende së popullit , tregohet se në fshat kishtë rënë një lëngatë e hatashme e quajtur : “mortajë “ e cila kishte çfaros thuajse tërë fshatin dhe kështu kishte mbetur vetëm një grua me djem e cila shpërngulet në fshatin e afërm Banjskë . Pastaj këtu zën vend ajo fjala se katundi ynë ka zanafill prej 3 vëllezërve dhe një nip .

Shënime statistikore per fshatin tonë : Në vitin 1913 kishte 197 banorë , sipas regjistrimit të vitit 1921 kishte 39 shtëpi me 260 banorë , në vitin 1948 kishte 54 shtëpi me 505 banorë , në vitin 1981 kishte 159 shtëpi me 1222 banorë , dhe në vitin 1991 kishte 1510 banorë.

Në vitin 1999 ksihte 220 shtëpi me 1883 banorë , gjatë luftës së fundit pushtuesit serb dogjën 5 shtëpi dhe vranë 3 banorë të fshatit .

Smrekonica është një fshat i mesëm më një territor 424 hektar, 40 ari e 21 metra

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bibliografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]