Smuthi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Smoothie

Smoothie është një pije e bërë nga fruta të papërpunuara dhe / ose perime, të cilat zakonisht përdorin një përzierës. Një smoothie shpesh ka një bazë të lëngshme siç është uji, lëngu i frutave, qumështi i bimëve, dhe nganjëherë produktet e qumështit, si qumështi, kosi, akullorja ose gjizë. Smoothie mund të bëhen duke përdorur përbërës të tjerë, të tilla si akull të grimcuar, ëmbëlsues, uthull, (mjaltë ose sheqer), pluhur hirri, çokollatë ose shtesa ushqimore, ndër të tjera sipas zgjedhjes personale.

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si produkte që zakonisht përdorin fruta ose perime të papërpunuara, smoothie përfshijnë fibra dietike (p.sh. pulpë, lëkurë dhe fara) dhe kështu janë më të trashë se lëngu i frutave, shpesh me një qëndrueshmëri të ngjashme me një milkshake. Smoothie, veçanërisht "smoothiet e gjelbërt" që përfshijnë perime, mund të tregtohen te njerëzit me vetëdije shëndetësore për të qenë më të shëndetshëm se milkshake.[1][2]

Shëndeti i një smoothie varet nga përbërësit e tij dhe proporcionet e tyre. Shumë smoothiet përfshijnë shërbime të mëdha ose të shumta të frutave dhe perimeve, të cilat rekomandohen në një dietë të shëndetshme dhe synohet të jenë një zëvendësim i vaktit.[1] Sidoqoftë, lëngu i frutave që përmban sasi të mëdha sheqeri mund të rrisë marrjen e kalorive dhe të promovojë shtimin në peshë.[3][4] Në mënyrë të ngjashme, përbërës të tillë si pluhurat proteinikë, ëmbëlsuesit ose akulloret përdoren shpesh në recetat e smoothie, disa prej të cilave kontribuojnë kryesisht për aromën dhe futjen e mëtejshme të kalorive.[1][2]

Smoothie i gjelbërt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një smoothie i gjelbërt zakonisht përbëhet nga 40-50% perime të gjelbërta (afërsisht gjysma), zakonisht perime me gjethe të gjelbërta të papërpunuara, të tilla si spinaq, lakër gjethe, chard zvicerane, zarzavate kollare, selino, majdanoz, ose brokoli, me përbërësit e mbetur kryesisht ose tërësisht frutash. Gruri i barit dhe spirulina përdoren gjithashtu si përbërës të shëndetshëm. Shumica e perimeve me gjethe të gjelbërta kanë një aromë të hidhur kur shërbehen të papërpunuara, por kjo mund të përmirësohet duke zgjedhur disa perime më pak të hidhura (p.sh. spinaq bebeje) ose duke u kombinuar me fruta të caktuara (p.sh. banania zbut si aromën ashtu edhe strukturën).[5] Disa prodhues të përzierësit tani në mënyrë specifike synojnë produktet e tyre drejt bërjes së smoothiet jeshile dhe sigurojnë një broshurë recetash për ta.

Nëse përbërësit e frutave dhe përbërsit e perimeve të gjelbërta janë të dyja me lëng përpara kohe, lëngu i përzier nuk duhet as të skuqet si një zbutës, d.m.th një lëng i gjelbërt.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Jeff Olsen (26 korrik 2017). "Mayo Clinic Minute: Get smart about smoothies" (në anglisht). Marrë më 25 tetor 2018.
  2. ^ a b "Rethink Your Drink" (në anglisht). Centers for Disease Control and Prevention, US Department of Health and Human Services. 23 shtator 2015. Marrë më 25 tetor 2018.
  3. ^ "Get the Facts: Sugar-Sweetened Beverages and Consumption" (në anglisht). Centers for Disease Control and Prevention, US Department of Health and Human Services. 23 tetor 2018. Marrë më 25 tetor 2018.
  4. ^ Boseley, Sarah (2013-09-07). "Smoothies and fruit juices are a new risk to health, US scientists warn". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Marrë më 27 mars 2016.
  5. ^ "Drink your fruits and vegetables?" (në anglisht). Harvard Heart Letter, Harvard Medical School. maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2018. Marrë më 25 tetor 2018.