Jump to content

Sofija Jovanoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sofija Jovanović

Sofija Jovanović (1895-1979) ishte një heroine lufte nga Serbia e cila luftoi gjatë Luftës së Parë Botërore si dhe luftërave në Ballkan. Ajo u rekrutua në ushtrinë serbe nën emrin mashkullor Sofronije Jovanović, menjëherë pas fillimit të Luftës së Parë Botërore dhe sulmit të Austrisë në Serbi. Ajo u rreshtua në difensivën e Beogradit në tetor 1915 nga ushtritë e Gjermanisë dhe Austro-Hungarisë. Ajo ishte e pranishme në zmbrapsjen e ushtrisë serbe përmes Shqipërisë (në dimrin e 1915-1916). Ajo mori pjesë në frontin e Salonikës si dhe në çlirimin e Beogradit në nëntor 1918. Ajo është cilësuar si Zhan D’arku i Serbisë. [1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mihailo B. Pavlović (1988). Francuzi o Srbima i Srbiji. Narodna knjiga. ISBN 978-86-331-0101-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Enrico Mercatali (1912). Tripoli-Cirenaica: note descrittive, illustrates, dei paesi, dei costumi, della storia libica, alternate con le cronache della guerra Italo-Turca e della conquista della Libia, seguite della rassegna della guerra Balcanica. Sonzogno. fq. 957. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)