Soja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Soja në një supermarket në Kinë

Soja ose fasulja e sojës ( Glycine max ) [1] është një specie bishtajore vendase në Azinë Lindore, e kultivuar gjerësisht për fasulen e saj të ngrënshme, e cila ka përdorime të shumta.

Përdorimet tradicionale ushqimore të pafermentuara të kokrrave të sojës përfshijnë qumështin e sojës, nga i cili prodhohet tofu dhe lëkura e tofut . Ushqimet e sojës së fermentuar përfshijnë salcën e sojës, pastën e kokrrës së fermentuar, nattō dhe tempeh . Mielli i sojës pa yndyrë (i çyndyruar) është një burim i rëndësishëm dhe i lirë i proteinave për ushqimet e kafshëve dhe shumë vakte të paketuara .

Soja përmban sasi të konsiderueshme të acidit fitik, mineraleve ushqyese dhe vitaminave B. Vaji i sojës, i përdorur në ushqim dhe aplikime industriale, është një tjetër produkt i përpunimit të kulturave të sojës. Soja është burimi më i rëndësishëm i proteinave për ushqyerjen e kafshëve të fermave (që japin proteina shtazore për konsum njerëzor). [2]

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjala "sojë" e ka origjinën si një shformim e emrave kantonezë (sihyàuh)ose japonezë (shōyu)për salcën e sojës . [3]

Të ushqyerit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kokrrat e sojës, të rritura, shqeto
Vlerat ushqyese për 100 g (3.5 oz)
Energjia 1,866 kJ (446 kcal)
30.16 g
Sheqerna 7.33 g
Fibër ushqyese 9.3 g
19.94 g
Të ngopura 2.884 g
Të pangopura njëfishe 4.404 g
Të pangopura shumëfishe
omega‑3
omega‑6
11.255 g
1.330 g
9.925 g
Proteina
36.49 g
Vitamina Sasia
%e nevojës ditore†
Vitaminë A
0%
1 μg
Tiaminë (B1)
76%
0.874 mg
Riboflavinë (B2)
73%
0.87 mg
Niacinë (B<span style="position: relative; top: 0.35em;">3</span>)
11%
1.623 mg
Acid pantotenik (B<span style="position: relative; top: 0.35em;">5</span>)
16%
0.793 mg
Vitaminë B<span style="position: relative; top: 0.3em;">6</span>
29%
0.377 mg
Acid folik (B9)
94%
375 μg
Kolinë
24%
115.9 mg
Vitaminë C
7%
6.0 mg
Vitaminë E
6%
0.85 mg
Vitaminë K
45%
47 μg
Minerale Sasia
% e vlerës ditore†
Kalcium
28%
277 mg
Bakr
83%
1.658 mg
Hekur
121%
15.7 mg
Magnez
79%
280 mg
Mangan
120%
2.517 mg
Fosfor
101%
704 mg
Kalium
38%
1797 mg
Natrium
0%
2 mg
Zink
51%
4.89 mg
Të tjerë pjesëmarrës Sasia
Ujë 8.54 g
Kolesterol 0 mg

  • Njësitë
  • μg = microgramë • mg = milligramë
  • IU = Njësitë Ndërkombëtare
Përqindjet janë përafruar duke marrë parasysh rekomandimet e SHBA-ve për të rritur.

Një sasi referencë prej 100 gramësh sojë të papërpunuar furnizon 1,866 kJ energji ushqimore dhe është 9% ujë, 30% karbohidrate, 20% yndyrë totale dhe 36% proteina (tabela).

Kokrrat e sojës janë një burim i pasur i lëndëve ushqyese thelbësore, duke shërbyer një sasi prej 100 gramësh (të papërpunuara, për referencë) përmbajtje të lartë të vlerës ditore (DV në anglisht) veçanërisht për proteinat (36% DV), fibrat dietike (37%), hekurin (121%). %), mangan (120%), fosfor (101%) dhe disa vitamina B, duke përfshirë acidin folik (94%) (tabela). Ka përmbajtje të lartë edhe të vitaminës K, magnezit, zinkut dhe kaliumit (tabela).

Për konsum, soja duhet të gatuhet me nxehtësi "të lagësht".

Proteina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e proteinave të sojës janë një proteina ruajtëse relativisht të qëndrueshme ndaj nxehtësisë. Kjo qëndrueshmëri ndaj nxehtësisë mundëson që të prodhohen produkte ushqimore të sojës që kërkojnë gatim në temperaturë të lartë, si tofu, qumështi i sojës dhe mielli i sojës). Proteina e sojës është në thelb identike me proteinën e farave dhe bishtajave të tjera. [4] [5]

Soja është një burim i mirë proteinash për vegjetarianët dhe veganët ose për njerëzit që duan të zvogëlojnë sasinë e mishit që hanë, sipas Administratës së Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së : [6]

Edhe pse soja ka përmbajtje të lartë proteinash, soja gjithashtu përmban nivele të larta të frenuesve të proteazës, të cilët mund të parandalojnë tretjen. [7] Frenuesit e proteazës zvogëlohen nga gatimi i kokrrave të sojës dhe janë të pranishëm në nivele të ulëta në produktet e sojës si tofu dhe qumështi i sojës . [7]

  1. ^ "Glycine max". Multilingual Multiscript Plant Name Database. Marrë më 16 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Soybean meal". Marrë më 16 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Hymowitz, T.; Newell, C.A. (1981-07-01). "Taxonomy of the genusGlycine, domestication and uses of soybeans". Economic Botany (në anglisht). 35 (3): 272–88. doi:10.1007/BF02859119. ISSN 0013-0001.
  4. ^ Derbyshire, E.; Wright, D.J.; Boulter, D. (1976). "Legumin and Vicilin, Storage Proteins of Legume Seeds". Phytochemistry. 15 (1): 3–24. doi:10.1016/S0031-9422(00)89046-9. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Danielsson, C.E. (1949). "Seed Globulins of the Gramineae and Leguminosae". The Biochemical Journal. 44 (4): 387–400. doi:10.1042/bj0440387. PMC 1274878. PMID 16748534. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Food Labeling: Health Claims; Soy Protein and Coronary Heart Disease; Docket No. 98P–0683" (PDF). Washington, DC: US Food and Drug Administration; Federal Register, Vol. 64, No. 206. 26 tetor 1999. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ a b Gilani GS, Cockell KA, Sepehr E (2005). "Effects of antinutritional factors on protein digestibility and amino acid availability in foods". Journal of AOAC International. 88 (3): 967–987. doi:10.1093/jaoac/88.3.967. PMID 16001874. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)