Solaris (1972 film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Solaris
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Solaris
Origjinali Солярис
Vendi i prodhimit Bashkimi Sovjetik
Viti i prodhimit 1972
Gjuha origjinale Rusisht
Ekipi realizues
Regjia Andrej Tarkovski
Prodhuesi i filmit: {{{Producenti}}}
Aktorë kryesorë
{{{Aktori1}}}


Solaris është një film nga Andrej Tarkovski që realizohet në vitin 1972 , bazuar në romanin me të njëjtin emër nga Stanislaw Lem. Filmi tregon për një ekspeditë shkencore në planetin Solaris, një planet ku ndodhin fenomene të çuditshme. Kris Kelvin, shkencëtari i dërguar për të zgjidhur misterin, zbulon se oqeani i planetit është një entitet i ndjeshëm që materializon të kaluarën dhe kujtimet. Atmosfera komplekse metafizike e kësaj vepre u nënvlerësua dhe u preferua të përqendrohej gjithçka në aspektin e trillimeve shkencore. Filmi u prezantua në mënyrë të palumtur në Perëndim si "përgjigja" Sovjetike për filmin 2001: Një Odise Hapësinore me fat të përzier.