Jump to content

Sombrero

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sombrero i Harry S. Truman

Sombrero (Shqiptimi spanjisht: [somˈbɾeɾo]; spanjisht për "kapelë") është një kapelë e popullarizuar në kulturën meksikane, e veshur kryesisht nga kalorës të njohur si karro. Është me origjinë spanjolle, nga rajoni i Andaluzisë dhe gjithashtu nga Navara, ku ishte një aksesor për pronarët e pasur të tokave. Kapela përdoret për t'u mbrojtur nga dielli.

Dizajni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sombrero, si kapelet e kaubojit të shpikura më vonë, u krijuan në përgjigje të kërkesave të mjedisit fizik. Koncepti i një kapelë me brinjë të gjerë të veshur nga një kalorës mbi kalë mund të shihet qysh nga kalorësit mongolë të shekullit të 13-të.[1] Gjatë klimës të nxehtë dhe me diell kapela evoluab të kishin pëlhura të gjera, të cilat siguronin hije. Origjina e saktë e sombreros meksikane është e panjohur, por zakonisht pranohet se kapelja ishte me origjinë nga kaubojët Mestizo në Meksikën Qendrore.[2] Edhe pse sombrero zakonisht merret për t'iu referuar veshjeve tradicionale meksikane, termi sombrero paraprinë këtë artikull të veshjeve, dhe është aplikuar në disa stile të ndryshme të kapelës, pasi është fjala aktuale spanjolle që do të thotë "kapelë".

Ndikimi kulturor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë kauboj të hershëm teksan adoptuan sombrerin spanjoll dhe meksikan me kurorën e saj të sheshtë dhe buzën e gjerë dhe të sheshtë. I quajtur edhe poblano, këto kapele erdhën nga Spanja.

Variacioni meksikan i sombreros shtoi një buzë edhe më të gjerë dhe një kurorë konike të lartë. Këto janë kapelet e veshura nga mariachi dhe karro.

Shtetet e Bashkuara Perëndimore, sombrero kishte një kurorë të lartë konike ose cilindrike me një tufë në formë tigan, të qëndisur shumë dhe e bërë prej pelushi.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bender, Texan Bix (1994). bowls & the Cowboys Who Wear Them (në anglisht). fq. 10. ISBN 1-58685-191-8.
  2. ^ Bender, Texan Bix. (1994) 11 ISBN 1-58685-191-8
  3. ^ Carlson, Paul Howard, The Cowboy Way: An Exploration of History and Culture. Pg 102 (2006) ISBN 0-89672-583-9